Trwa ładowanie...
20-12-2005 07:01

Szymborska nie lubi kropek

Staroświecka jak przecinek Wisława Szymborska ma szczególny stosunek do interpunkcji. Zachwyca się pytajnikiem, lubi dwukropek, nie gardzi nawiasem, który zawsze stwarza szansę na dopowiedzenie. Ma za to szczególną niechęć do kropki. Interpunkcyjne skłonności Noblistki odkrywał podczas promocji jej najnowszego tomiku "Dwukropek" (Wydawnictwo a5) prof. Marian Stala, miłośnik i interpretator jej poezji.

Szymborska nie lubi kropekŹródło: GK
dl1fjs5
dl1fjs5

Na sobotni wieczór z Szymborską i jej poezją przyszedł prawie cały Kraków i trochę Polski. Dwie godziny przed rozpoczęciem wielkiego czytania w Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha zabrakło miejsc, godzinę później nie było już wolnych krzeseł przed telebimem, w szatni zabrakło numerków. Dziękuję wszystkim, którzy w taką pogodę przyszli, a nawet przyjechali z bardzo daleka - witała miłośników swej poezji Wisława Szymborska.

Ci musieli chwilę poczekać na nowe wiersze. Tadeusz Nyczek, krytyk literacki, zaczął bowiem od mowy o spiskach poetki. Owo spiskowanie wzięło się z sympatii Szymborskiej do ruchu opozycyjnego. Szymborska urządziła sobie pośmiewisko z cenzury - mówił. W czasach, kiedy wszystko było polityczne i nawet wiersze apolityczne też były polityczne, trzeba było używać w poezji rozmaitych szyfrów, co też poetka czyniła. Dziś, zdaniem Nyczka, należy niektórym wiersze Szymborskiej z czasów jedynie słusznego systemu tłumaczyć. I takie analizy można znaleźć w książce Nyczka "Tyle naraz świata. 27 x Szymborska".

Prof. Marian Stala przeczytał esej o najnowszych wierszach poetki. - Będę czytał bardzo szybko - zapewniał. Stala zajął się szczególnym stosunkiem Szymborskiej do interpunkcji. Poetka zawsze dystansowała się od mód, podkreślała własną osobowość i odmienność. Nigdy nie zrezygnowała z interpunkcji w wierszach- mówił. A do tej interpunkcji Szymborska ma bardzo oryginalne podejście. Nie lubi kropki (w wierszu "Okropny sen poety" pisze: "życie z kropką u nogi'). Tak, kropka jest jej ciężarem, ogranicza myślenie i mówienie. Ciekawi ją nawias, pytajnik i dwukropek, który zresztą jest tytułem najnowszego tomiku wierszy. Cóż ten dwukropek oznacza?

Prof. Stala twierdzi, że jest on alternatywą kropki, otwiera pole działania, jest zachętą i apelem do czytelnika, zaproszeniem do dyskusji, tak ważnej dla Szymborskiej. W sobotę dyskusji nie było. Wisława Szymborska przeczytała kilka najnowszych wierszy. Jakbym przeczytała wszystkie, okazałoby się, że zajęło mi to mniej czasu niż wypowiedzi moich przedmówców- żartowała. Po spotkaniu Szymborska podpisywała swój tomik. Taki Dario Fo to ma łatwo - śmiała się. - Napisze szybko D. Fo i już, a ja?

(kach)

dl1fjs5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dl1fjs5
Więcej tematów