Szyld PiS przestanie istnieć? Idea krąży po Nowogrodzkiej
Prawo i Sprawiedliwość w najbliższym czasie może zmienić nazwę. "Zielone światło" tej inicjatywie dał sam prezes Jarosław Kaczyński - donosi Gazeta.pl, powołując się na ważnego polityka PiS.
Wedle informatora portalu kwestia zmiany nazwy partii była dyskutowana na zamkniętym spotkaniu kierownictwa PiS. Prezes Kaczyński miał powiedzieć, że jeśli ma to pomóc partii w kolejnych wyborach, to poprze tę inicjatywę.
Decyzja w sprawie zmiany partyjnego "szyldu" nie zapadnie na dniach. Ma zostać podjęta raczej w ciągu najbliższych miesięcy. Zmiana ma służyć "odświeżeniu" projektu politycznego Kaczyńskiego - kwestia, w jaki sposób to zrobić, pozostaje otwarta. Żadne konkretne propozycje jeszcze nie padły.
- Jest to już dyskutowane, ale bez pośpiechu. Decyzja zapadnie, ale może być na początku przyszłego roku - mówiło portalowi Gazeta.pl źródło w PiS.
Partyjny rebranding w ostatnich latach
W ciągu ostatnich kilku lat, wiele polskich partii politycznych zdecydowało się na zmianę swojego wizerunku poprzez modyfikację nazw i logo.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jednym z przykładów takiego działania jest Platforma Obywatelska, która w ramach poszerzania swojej formuły, zaczęła używać słowa "Koalicja". W trakcie kampanii wyborczej, lider partii, Donald Tusk, zdecydował się na zmianę logo KO na biało-czerwone serce.
Innym przykładem jest Sojusz Lewicy Demokratycznej, który po połączeniu z partią Wiosna Roberta Biedronia, zmienił swoją nazwę na Nowa Lewica. Polskie Stronnictwo Ludowe, choć bardzo przywiązane do swojej tradycyjnej nazwy, wraz z Polską 2050 zdecydowało się na promocję koalicji pod nazwą Trzecia Droga.
Solidarna Polska przeszła proces przemiany (choć w rzeczywistości była to formalna kreacja nowej partii) i przyjęła nazwę Suwerenna Polska.
Jednak nie wszystkie partie decydują się na takie zmiany. Przykładem jest właśnie Prawo i Sprawiedliwość, które od 2001 roku nie zmieniło swojej nazwy. Pierwsze logo tej partii było używane do 2005 roku, kiedy to podjęto decyzję o zmianie symbolu partii na skrót wraz z podobizną orła.
Źródło: Gazeta.pl