Szykuje się kolejna zmiana pogody. W niedzielę wiatr ucichnie
W niedzielę wiatr w całym kraju ucichnie - uspokajają synoptycy. Małgorzata Tomczuk z IMGW mówi, że ostrzeżenie przed wichurą przedłużono do wieczora na Wybrzeżu. W woj. zachodniopomorskim wiatr w porywach osiągnie prędkość do 85 kilometrów na godzinę.
Czytaj więcej o sytuacji w kraju po załamaniu pogody
W nocy w sobotę wiatr będzie jeszcze silny. Na wybrzeżu i w Polsce wschodniej osiągnie prędkość do 65 kilometrów na godzinę. Uspokoi się w niedzielę.
Na sobotę synoptycy zapowiadają przelotne opady śniegu, miejscami - na północnym wschodzie - może sypać intensywnie. Temperatura od minus dwóch do zera, trochę cieplej będzie na zachodzie kraju i na Wybrzeżu. Wiać będzie jeszcze mocno, w porywach do 80 kilometrów na godzinę, a na Wybrzeżu - do 110 kilometrów na godzinę - dodaje Małgorzata Tomczuk. Silny wiatr będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne.
Jutro rano nie dość, że wiatr ucichnie, to może nawet pokazać się słońce. Niestety od zachodu nadciąga kolejna fala opadów - w poniedziałek rano mogą być złe warunki na drogach. Na pocieszenie można dodać, że w najbliższych dniach nie grożą nam siarczyste mrozy.
Aktualnie obowiązujące ostrzeżenia. Najwięcej na Bałtyku
2 ostrzeżenia meteorologiczne 1. stopnia dotyczące możliwości wystąpienia silnego wiatru w woj.: zachodniopomorskim (subregion nadmorski – w porywach do 85 km/h) i pomorskim (subregion nadmorski – w porywach do 80 km/h).
1 ostrzeżenie meteorologiczne 1. stopnia dotyczące możliwości wystąpienia oblodzenia na terenie woj. pomorskiego.
6 ostrzeżeń meteorologicznych 1. stopnia dotyczących możliwości wystąpienia zawiei i zamieci śnieżnych w woj.: warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubelskim, śląskim (Beskid Śląski i Żywiecki), małopolskim (subregion południowy) i podkarpackim (Beskid Niski i Bieszczady).
Na Bałtyku obowiązują 4 ostrzeżenia hydrologiczne 2. stopnia dotyczące możliwości wystąpienia wezbrania z przekroczeniem stanów ostrzegawczych: na Żuławach i Zalewie Wiślanym (woj. pomorskie i warmińsko-mazurskie), w Ujściowym odcinku Odry wraz ze zlewnią Zalewu Szczecińskiego (woj. zachodniopomorskie), na Polskich wodach terytorialnych Bałtyku (Bałtyk Południowy i Południowo-Wschodni) oraz na Wybrzeżu zachodnim, środkowym i wschodnim (woj. zachodniopomorskie i pomorskie).
Na Bałtyku obowiązują 2 ostrzeżenia meteorologiczne 2. stopnia dotyczące możliwości wystąpienia sztormu w strefie brzegowej wschodniej i zachodniej.
Trudne warunki na drogach
W związku z opadami śniegu w wielu miejscach w Polsce panują trudne warunki na drogach, ale najgorzej jest w woj. kujawsko-pomorskim - ostrzega Państwowa Straż Pożarna. Jak informował jej rzecznik, st. bryg. Paweł Frątczak szczególnie odradza się podróżowanie w południowej części województwa, gdzie wiele dróg jest całkowicie nieprzejezdnych, a kierowcy od wielu godzin stoją w korkach. W niektórych miejscach zaspy śnieżne mogą sięgać nawet dwóch i pół metra wysokości.