ŚwiatSzydło: dobrze, że doszło do rozmowy z Schulzem; cel to dobre relacje z PE

Szydło: dobrze, że doszło do rozmowy z Schulzem; cel to dobre relacje z PE

Premier RP poprosiła Schulza, by komunikacja była "uczciwa, opierała się na faktach"
Szydło zapewniała, że jej celem są "dobre relacje z PE"
Na stanowisko ws. debaty o Polsce w europarlamencie jest zdaniem premier za wcześnie

Szydło: dobrze, że doszło do rozmowy z Schulzem; cel to dobre relacje z PE
Źródło zdjęć: © PAP | Radek Pietruszka

18.12.2015 | aktual.: 18.12.2015 16:49

Premier Beata Szydło powiedziała w Brukseli, że w czasie spotkania z przewodniczącym PE Martinem Schulzem poinformowała, że w Polsce działa rząd większości parlamentarnej wybranej w demokratycznych wyborach. Zapewniała, że jej celem są dobre relacje z PE.

Szydło spotkała się z Schulzem w czwartek na marginesie unijnego szczytu w Brukseli.

- Moje stanowisko w czasie tej rozmowy było jasne, klarowne i zdecydowane: zwróciłam się do pana przewodniczącego z wnioskiem, by komunikacja była uczciwa, opierała się na faktach. Zawsze warto dopytać, jeśli jest jakaś wątpliwość, a niekoniecznie opierać się na zasłyszanych czy medialnych doniesieniach - mówiła premier.

Jej zdaniem podczas rozmowy z Schulzem udało się wypracować stanowisko, "które będzie sprzyjało dobrym relacjom Polski i Parlamentu Europejskiego". Jak podkreśliła, dobrze, że do tej rozmowy doszło.

Premier oceniła, że w tej chwili jest zbyt wcześnie, by zajmować stanowisko w sprawie planowanej na styczeń debaty o Polsce w europarlamencie. - Gdy pojawi się konkretna propozycja, wtedy można rozważać ewentualne uczestnictwo w tej debacie - zaznaczyła.

Szef PE ocenił w poniedziałek w kontekście sporu o Trybunał Konstytucyjny, że "to, co rozgrywa się w Polsce, ma charakter zamachu stanu i jest dramatyczne". - Wychodzę z założenia, że w tym tygodniu, a najpóźniej podczas posiedzenia w styczniu będziemy o tym w Parlamencie Europejskim obszernie dyskutować - mówił polityk niemieckiej SPD w wywiadzie dla radia Deutschlandfunk. W reakcji na te słowa premier Szydło powiedziała, że oczekuje, że Schulz nie tylko zaprzestanie takich wypowiedzi, ale również przeprosi Polskę. Schulz odpowiedział, że jego słowa nie dotyczyły Polski, lecz polskich władz.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (302)