ŚwiatSzybkie decyzje ws. tarczy antyrakietowej

Szybkie decyzje ws. tarczy antyrakietowej

Jak powiedział wicedyrektor amerykańskiej
Agencji Obrony Antyrakietowej w Pentagonie, generał Keith
MacNamara, resort chce, aby decyzja w sprawie lokalizacji
europejskiej części tego systemu zapadła nie później niż zimą.

Na briefingu na temat tarczy antyrakietowej generał MacNamara powiedział, że rozważa się lokalizację tarczy w Polsce lub Czechach. Potwierdził też, że nie planuje się już jej budowy w Wielkiej Brytanii.

Tarcza ma chronić Europę i USA przed ewentualnym atakiem rakietowym z rejonu Bliskiego Wschodu, np. z Iranu. Główne, amerykańskie komponenty systemu budowane są już w Kalifornii i na Alasce.

Na Alasce powstają wyrzutnie dla około 100 interceptorów, czyli rakiet przechwytujących i niszczących w powietrzu rakiety wroga. Będą one bronić Ameryki przed atakiem z Korei Północnej.

Plany - jak powiedział MacNamara - przewidują, że już w 2007 r. przygotuje się teren pod budowę europejskiej bazy z wyrzutniami 10 rakiet- interceptorów i radaru wczesnego ostrzegania. W 2008 r. planuje się rozpoczęcie budowy i jej ukończenie w 2011 r.

Z naszej perspektywy chcielibyśmy mieć decyzję (w sprawie lokalizacji tarczy) nie później, niż w zimie - powiedział generał.

Decyzję o lokalizacji tarczy podejmą Pentagon i Departament Stanu po uzyskaniu zgody zainteresowanego rządu. Sprawa się jednak przeciąga, ponieważ rząd RP postawił ostatnio warunki, pod jakimi zgodziłby się na usytuowanie u siebie systemu, znanego pod skrótem NMD (National Missile Defense).

W czasie wizyty w Waszyngtonie we wrześniu premier Jarosław Kaczyński powiedział, że Polska oczekuje od USA zabezpieczeń w związku z ryzykiem związanym z umiejscowieniem tarczy na jej terytorium.

Towarzyszący mu minister obrony narodowej Radosław Sikorski powiedział na panelu w waszyngtońskim Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS), że Polska oczekuje amerykańskiej pomocy we wzmocnieniu swej obrony powietrznej oraz nowego dwustronnego układu z USA o współpracy wojskowej.

MacNamara, zapytany przez PAP czy rząd USA spełni ten postulat, odpowiedział: Nie mamy obecnie planów łączenia obrony powietrznej z wyrzutniami interceptorów i radarem.

Jego zdaniem, umiejscowienie tarczy w Polsce nie zwiększyłoby tam ryzyka ataku terrorystów.

Tarcza - poinformował też generał - chroniłaby bardzo znaczącą część Europy, ale nie całą Europę.

W planowanej bazie z wyrzutniami rakiet ma pracować od 200 do 400 amerykańskich żołnierzy i cywilnych kontraktorów. Przy obsłudze radaru około 100-200 osób.

McNamara podkreślił, że mimo niektórych nieudanych prób z rakietami przechwytującymi, system "jest pewny".

W ostatnim próbnym wystrzeleniu i locie rakiety osiągnęliśmy nasze cele. Nawet nieudane testy czegoś nas nauczyły. Wprowadzamy zmiany do systemu, aby go ulepszyć i uczynić bardziej niezawodnym - powiedział.

Krytycy NMD w USA, głównie z demokratycznej opozycji, zwracają uwagę na ogromne koszty tarczy i twierdzą, że system jest zbyt zawodny, aby opłacało się w niego inwestować.

Tomasz Zalewski

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)