Trwa ładowanie...
d2ca68w

Szybka akcja ABW. Zatrzymano rodzinę wyłudzającą VAT

ABW zatrzymało cztery osoby, których działania mogły doprowadzić do uszczuplenia Skarbu Państwa o blisko 26 milionów złotych. Wszystko przez wyłudzanie podatku VAT.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ABW zatrzymało cztery osoby. Powodem wyłudzenia VAT (zdjęcie ilustracyjne)
ABW zatrzymało cztery osoby. Powodem wyłudzenia VAT (zdjęcie ilustracyjne) (Policja)
d2ca68w

Trzy z czterech zatrzymanych osób zajmowało się organizowaniem fikcyjnego transportu towarów z Polski do innych krajów Unii Europejskiej. Zatrzymani mieli tworzyć fikcyjną dokumentację transportową, na podstawie której dokonywane były zwroty podatku VAT na rzecz firm objętych śledztwem.

ABW zatrzymała rodzinę. Wyłudzali VAT

W toku śledztwa ABW ustaliła, że trzy wspomniane osoby to jedna rodzina. Według informacji Polsat News, czwarta zatrzymana osoba odpowiadała za pozyskiwanie ludzi, na których zakładane były firmy "słupy".

d2ca68w

Według informacji Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, zatrzymanym postawiono już zarzuty. Te dotyczą m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i udzielenia pomocy w oszustwie o wartości ponad 3,5 miliona złotych, a także przestępstw skarbowych, związanych z narażeniem na uszczuplenie podatku VAT. Za te przestępstwa grozi kara 10 lat pozbawienia wolności.

Zobacz także: Wybory prezydenckie 2020. Adam Bielan o debacie WP: nie przystajemy na dyktat medialny

Zatrzymanie ABW. Areszt dla zatrzymanego

Dodatkowo wobec jednej z zatrzymanych osób zastosowano środek zapobiegawczy w postaci aresztu. W stosunku do pozostałych trzech osób ABW złożyło dopiero wniosek o tymczasowy areszt na okres trzech miesięcy.

d2ca68w

Zatrzymania to efekt sprawy toczonej przeciwko Marcinowi K., byłemu naczelnikowi Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu. Śledztwo przeciwko osobom powiązanym ze sprawą prowadzi katowicka delegatura Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Katowicach.

W samym śledztwie aktualnie mówi się o 38 podejrzanych. Z uwagi na rozwojowy charakter sprawy, niewykluczone są kolejne zatrzymania.

Źródło: Polsat News

Masz newsa? Daj znać na dziejesie.wp.pl. Czekamy na zdjęcia, nagrania oraz informacje!

d2ca68w

Podziel się opinią

Share
d2ca68w
d2ca68w
Więcej tematów