Trwa ładowanie...
02-07-2015 17:05

Szwedzcy nastolatkowie piją mniej alkoholu, wolą internet

Szwedzcy nastolatkowie piją mniej alkoholu, gdyż spędzają czas w internecie - wynika z badań organizacji CAN. Jeszcze na początku XXI wieku aż 80 proc. 16-latków przyznawało, że próbowało alkoholu; w 2015 roku jedynie 42 proc.

Share
Szwedzcy nastolatkowie piją mniej alkoholu, wolą internetŹródło: Freeimages
d29tymi

- Młodzież spędza wolny czas w inny sposób niż kiedyś. Kontaktuje się ze sobą przez internet oraz grając w gry komputerowe online. W wirtualnym środowisku mogą próbować nowych rzeczy bez ryzyka, że zostaną ośmieszeni. Wcześniej to alkohol dodawał im odwagi - twierdzi Anna Englund badaczka z organizacji CAN, która zajmuje się spożyciem używek wśród młodzieży.

Z przedstawionej w czwartek analizy CAN wynika, że młodzi Szwedzi coraz później zaczynają przygodę z alkoholem oraz rzadziej upijają się regularnie, co przyczynia się do zmniejszenia wypadków z ich udziałem.

Według Anny Englund oprócz internetu wpływ na spadek konsumpcji alkoholu wśród młodych ma także wzrost świadomości wśród rodziców oraz moda na zdrowy styl życia.

W Szwecji prowadzona jest restrykcyjna polityka antyalkoholowa. Napoje zawierające powyżej 3,5 proc. alkoholu można nabyć po ukończeniu 20 lat jedynie w będących pod kontrolą państwa sklepach monopolowych. Punkty te zamknięte są w niedzielę i święta, a ich zadaniem jest także profilaktyka. W restauracjach i barach, które mają koncesję, wystarczy mieć 18 lat, aby kupić alkohol.

d29tymi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d29tymi
Więcej tematów