Trwa ładowanie...
d2ci7bn
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Szwecja zapowiada wydalenie z kraju tysięcy imigrantów

• Szwecja rozważa wydalenie od 60 do 80 tys. imigrantów

• Wnioski o przyznanie azylu tych osób zostały odrzucone
• Wypowiedź ministra spraw wewnętrznych Andersa Ygemana cytuje dziennik "Dagens Industri" oraz telewizja publiczna SVT
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Uchodźcy przed biurem rejestracyjnym w Passau.
Uchodźcy przed biurem rejestracyjnym w Passau. (AFP, Fot: DPA/Armin Weigel)
d2ci7bn

Dziennik finansowy "Dagens Industri" zaznacza, że rząd zobowiązał resort spraw wewnętrznych oraz Biuro ds. migracji do podjęcia kroków mających na celu sprawne zorganizowanie powrotu tych osób do krajów, z których przybyły.

Minister Ygeman podkreślił w swej wypowiedzi, że deportacja osób, którym nie przysługuje prawo azylu, będzie się odbywać z wykorzystaniem regularnych połączeń lotniczych. - Możliwe, że będziemy musieli skorzystać też z lotów czarterowych - dodał.

W 2015 roku podanie o przyznanie azylu w liczącej 9,7 mln mieszkańców Szwecji złożyło 163 tys. osób. Spośród 58 800 wniosków, które zostały rozpatrzone w ub.r., około 55 proc. uznano za uzasadnione. W tej liczbie znalazły się wnioski uciekinierów z Syrii - zaakceptowane w 90 proc., gdy chodzi o tę grupę narodowościową, z Afganistanu - 35 proc. wszystkich wniosków złożonych przez Afgańczyków oraz Iraku - 20 proc. wszystkich podań przedstawionych przez obywateli irackich.

d2ci7bn

Zgodnie z tzw. systemem dublińskim, który przewiduje, że za rozpatrzenie wniosku o azyl odpowiada to państwo, w którym uchodźca po raz pierwszy przekroczył granicę UE, wydalenie ze Szwecji Irakijczyków czy Afgańczyków nie powinno teoretycznie stanowić problemu, ponieważ przybyli oni do tego kraju już to z Grecji, już to z Włoch - podkreśla w komentarzu "Dagens Industri".

- Kłopot z tymi, którzy przekroczyli granicę nielegalnie i służby nie wiedzą o ich istnieniu - podsumowuje dziennik.

d2ci7bn

Podziel się opinią

Share

d2ci7bn

d2ci7bn
Więcej tematów