Szwecja wprowadzi przymusowe testy narkotykowe dla dzieci?
Szwedzka minister sprawiedliwości Beatrice
Ask chce zalegalizować wykonywanie przymusowych testów
narkotycznych u dzieci w wieku poniżej 15 lat. Decyzję o
przeprowadzeniu takiego testu w wypadku podejrzenia o używanie
przez dziecko narkotyków, będą mogły podejmować policja, władze
szkolne lub szkolna służba zdrowia.
26.03.2007 | aktual.: 26.03.2007 13:38
Obecnie dla wykonania badania u dzieci nie mających ukończonego 15 roku życia, konieczna jest zgoda rodziców lub opiekunów. Wynika to m.in. z zasady prawnej, iż dzieci z racji wieku nie mogą odpowiadać za swe czyny przed sądem.
Ask twierdzi, że zmiana przepisów prawnych w tej dziedzinie jest konieczna z powodu coraz większej dostępności narkotyków w szkołach. Obserwujemy niestety, że młodzież dokonuje przestępstw w coraz młodszym wieku, dlatego jest sprawą dużej wagi, by można było badać dokładnie takie przypadki i podejmować konieczne przeciwdziałania - powiedziała pani minister.
Absurdalna jest sytuacja, gdy władze stają często bezradne i nie mogą interweniować w sytuacji gdy wiadomo, że dziecko używa narkotyków, a rodzice chroniąc je, nie pozwalają na przeprowadzenie badania - powiedział niedawno rzecznik jednej z rządzących partii koalicyjnych.
Propozycja przymusowych badań wynika z faktu, że 17% chłopców i 13% dziewcząt uczęszczających do pierwszej klasy szwedzkiego odpowiednika polskiego liceum, przyznaje się iż miało kontakt z narkotykami. Siedem procent uczniów i sześć procent uczennic dziewiątej klasy szkoły podstawowej używało przynajmniej raz narkotyków, jeden procent dzieci z szóstej klasy już też próbowało narkotyków.
Dostęp do narkotyków jest w Szwecji coraz bardziej powszechny i szkoła też już nie jest wolna od nich. Coraz więcej szkół, szczególnie w miastach, zakłada systemy monitorujące szkolny teren lub też wynajmuje firmy ochroniarskie, aby odstraszały dealerów narkotykowych. (js)
Michał Haykowski