ŚwiatSzwecja świętuje 70. rocznicę przybycia polskich marynarzy

Szwecja świętuje 70. rocznicę przybycia polskich marynarzy

Dzień Polski obchodzono w miejscowości Mariefred, 70 kilometrów od Sztokholmu. Święto zorganizowano z okazji 70. rocznicy przybycia do miasteczka polskich marynarzy z okrętów podwodnych ORP Sęp, Ryś i Żbik.

Polscy podwodniacy, rozbrojeni w 1939 roku w podsztokholmskiej twierdzy Vaxholm, w 1940 roku trafili do strzeżonego ośrodka pod Mariefred na jeziorem Melaren. Internowanie marynarzy wstrząsnęło miejscową ludnością, która po wojnie pozytywnie przyjęła przybyszów z Polski. Wielu z marynarzy założyło w Szwecji rodziny, a dziś w Mariefred i okolicach żyją osoby mające polskie korzenie.

- Właśnie dla tych następnych pokoleń zorganizowaliśmy Dzień Polski w Mariefred. Nie ma co ukrywać, że wraz z odejściem ostatnich marynarzy, istnieje groźba, że historia, która łączy Szwedów i Polaków może zostać zapomniana. Robimy wszystko, aby tak się nie stało - powiedział Radomir Wojciechowski, konsul RP w Sztokholmie i główny organizator polskiego święta.

W bibliotece miejskiej otwarto wystawę pamiątek, a w domu parafialnym pokazano wspomnieniowy film dokumentalny współautorstwa Szweda Johana Pieniowskiego, wnuka jednego z marynarzy. Przyznaje on, że nie jest łatwo zainteresować historią młodych ludzi. - Zastanawiam się, co jeszcze można zrobić, aby moi rówieśnicy wiedzieli więcej o przeszłości. Takie święto to dobry pomysł - twierdzi Pieniowski.

Dzień Polski w Mariefred miał nie tylko oficjalny, wspomnieniowy charakter. Oprócz ceremonii na cmentarzu, gdzie spoczywają polscy podwodniacy, przez całą sobotę odbywały się imprezy kulturalne oraz sportowe. Szwedzi mogli m.in. spróbować polskich potraw, poznać folklor oraz wysłuchać koncertu chopinowskiego. Odbył się też szwedzko-polski bieg sztafetowy oraz mecz piłki nożnej z udziałem polonijnej drużyny ze Sztokholmu Polonia Falcons.

Polskę promowały również stoiska armatora Polferries oraz Polskiej Organizacji Turystycznej. Do Mariefred przyjechali też przedstawiciele Olsztynka, miasta partnerskiego miejscowej gminy Straengnaes.

W piątek z okazji polskiego święta na Zamku Gripsholm w Mariefred odbyło się polsko-szwedzkie Forum Kobiet Biznesu. Właścicielki firm z obu krajów mogły wymienić doświadczenia oraz nawiązać współpracę.

Daniel Zyśk

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)