Trwa ładowanie...
d1xmcdn

Szwecja: skazano gwałciciela, który współpracował z Akademią przyznającą literacką nagrodę Nobla

Na dwa lata do więzienia trafi Jeana-Claude Arnault – współpracownik Akademii Szwedzkiej, która odpowiedzialna jest za przyznawanie literackiej nagrody Nobla.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Literacka Nagroda Nobla w 2018 roku nie zostanie przyznana z powodu wielu afer i naruszeń.
Literacka Nagroda Nobla w 2018 roku nie zostanie przyznana z powodu wielu afer i naruszeń. (iStock.com)
d1xmcdn

Szwecja: Jeana-Claude Arnault za kratkami

Jeana-Claude Arnault to mąż jednej z członkiń Akademii Nauk. Fotografik i reżyser został oskarżony o wykorzystywanie seksualne przez 18 kobiet. Aż 5 poinformowało policję, że zostały przez niego zgwałcone. Mężczyznę skazano na 2 lata pozbawienia wolności. Materiałem dowodowym była analiza psychoanalityka, u którego leczyła się jedna z ofiar.

Szwecja: Przecieki w Akademii Szwedzkiej

Na tym nie koniec problemów Arnaulta. Mężczyzna został oskarżony również o ujawnianie informacji na temat przyznawanych literackich nagród Nobla. Za jego sprawą miały pojawić się przecieki o nagrodach dla Wisławy Szymborskiej (1996), Elfriede Jelinek (2004), Harolda Pintera (2005), Jean-Marie Gustave'a Le Clezio (2008), Patricka Modiano (2014), Swiatłany Aleksijewicz (2015) oraz Boba Dylana (2016).
W trakcie postępowania na jaw wyszły również naruszenia podczas przyznawania przez Akademię Dotacji. Wiele z nich przyznawanych było klubowi prowadzonemu przez Arnaulta.

d1xmcdn

Szwecja: Literacka Nagroda Nobla nie zostanie przyznana

Pokłosiem afery seksualnej, a także oskarżeń o przecieki Akademia poinformowała, że w tym roku nie przyzna literackiej nagrody Nobla. Nie jest to pierwszy taki przypadek, jednak po raz ostatni taką sytuację odnotowano 75 lat temu. Oficjalnym wytłumaczeniem podjęcia takiej decyzji jest uszczuplenie składu komisji z 18 do 10 członków na skutek ujawnionych afer. Członkami komisji są obecnie głównie językoznawcy, a dla pełnego obrazu konieczna jest konsultacja z literaturoznawcami.

d1xmcdn

Podziel się opinią

Share

d1xmcdn

d1xmcdn
Więcej tematów