Trwa ładowanie...
18-02-2007 19:15

Szwajcarska koncepcja Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Praca architekta Christiana Kereza z
pracowni ETH SIA z Zurichu zwyciężyła w międzynarodowym konkursie
na opracowanie koncepcji architektonicznej Muzeum Sztuki
Nowoczesnej. Muzeum ma stanąć w przyszłości przy skrzyżowaniu
stołecznych ulic Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej.

Szwajcarska koncepcja Muzeum Sztuki Nowoczesnej
d16h93n
d16h93n

Drugą nagrodą uhonorowano projekt warszawskiej firmy architektonicznej - Szaroszyk & Rycerski Architekci sp. z. o.o., trzecią nagrodę otrzymał Atelier WW Architekten SIA z Zurichu. Przyznano także wyróżnienia. Zwycięski projekt przedstawia nowoczesny budynek w kształcie litery L.

Jeden z uczestników jury konkursu - nowojorski architekt Daniel Libeskind - podkreślił, że uhonorowana pierwszą nagrodą praca, to "piękny kawałek architektonicznej roboty". Chodzi o to, by otworzyć budynek przyszłego Muzeum Sztuki Nowoczesnej na ulice Warszawy, powiązać go z placem, parkiem, by to był najpiękniejszy pomnik Warszawy. Autorowi zwycięskiego projektu to się udało - ocenił Libeskind.

Mam nadzieję, że dzięki temu konkursowi polska stolica nie tylko zyska kolejny nowoczesny i piękny obiekt, ale stanie się bliższa realizacji marzeń, by pełnić rolę jednego z najważniejszych obiektów życia kulturalno-artystycznego w tej części Europy - powiedziała obecna podczas uroczystości prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Podkreśliła, że Warszawa potrzebuje obiektu, który otwiera przestrzeń i daje oddech dla sztuki najnowszej.

Proces tworzenia Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie rozpoczęto w marcu 2005 roku przez ówczesnego ministra kultury Waldemara Dąbrowskiego oraz prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego.

d16h93n

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Tomasz Merta - podkreślił, że powstające w stolicy Muzeum Sztuki Nowoczesnej, to projekt tworzony ponad "zmiennymi wiatrami politycznymi". Wszyscy ci, którzy się w ten projekt zaangażowali, którzy go wspierali, rozumieli jednocześnie, że kultura potrzebuje ciągłości - dodał.

W przyszłości w Warszawie pojawi się nowoczesna instytucja kultury, której nie odwiedza się tylko raz, ale do której wraca się po to, by sztukę nowoczesną poznawać, by o niej dyskutować i myśleć - ocenił Merta.

Konkurs ogłoszono w lipcu 2006 roku. Do udziału w nim zostało zakwalifikowanych 178 pracowni architektonicznych. W sumie zgłoszono 109 projektów.

Jury konkursu pod przewodnictwem architekta Michała Borowskiego zakończyło obrady w niedzielę, po południu.

d16h93n

Wszystkie nadesłane i nagrodzone projekty będą prezentowane na warszawskiej wystawie pokonkursowej od 24 lutego do 16 marca.

W marcu zaplanowano międzynarodową konferencję pt. "Powinności muzeum", podczas której na forum międzynarodowym zostanie omówiona m.in. zwycięska koncepcja architektoniczna budynku Muzeum.

Muzeum prezentować będzie sztukę XX wieku oraz sztukę tworzoną współcześnie. Placówka, pomimo tego, że nie ma jeszcze budynku, prowadzi badania i tworzy program muzeum.

d16h93n

Pierwszą eksponowaną z inicjatywy muzeum pracą była fotografia Piotra Uklańskiego. Artysta sfotografował 3,5 tys. osób ustawionych tak, że powstał portret Jana Pawła II. Fotografia była prezentowana w miejscu, w którym w przyszłości stanie muzeum - przy skrzyżowaniu ulic Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej.

Muzeum ma stanowić część nowego centrum Warszawy, powstającego wokół Pałacu Kultury i Nauki. Pierwotnie jego otwarcie planowano na rok 2009. Obecnie wymienianą datą jest przełom 2009 i 2010 roku.

d16h93n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d16h93n
Więcej tematów