Szwajcaria: zatrzymano dwóch obywateli Syrii
W samochodzie aresztowanych w piątek w okolicach Genewy dwóch mężczyzn posługujących się syryjskimi paszportami znaleziono ślady materiałów wybuchowych, ale nie toksycznych gazów - poinformował genewski prokurator Olivier Jornot. Mężczyźni twierdzą, że niedawno przyjechali do Szwajcarii. Mówili po arabsku.
Wcześniej władze potwierdziły, że aresztowano dwóch obywateli Syrii podejrzewanych o produkcję, ukrywanie i transport materiałów wybuchowych lub toksycznych gazów. Podawano, że osoby są również podejrzewane o złamanie szwajcarskich przepisów w sprawie zakazu działalności Al-Kaidy, Państwa Islamskiego (IS) i innych podobnych organizacji.
Już w piątek szwajcarskie media informowały o aresztowaniu dwóch Syryjczyków w regionie Genewy i donosiły, że w należącym do nich samochodzie znaleziono ślady materiałów wybuchowych. Jednak władze nie potwierdzały tych informacji.
Na sobotniej konferencji prasowej prokurator Jornot poinformował również, że w czwartek wieczorem policja weszła do mieszkania w Genewie, które należy do obywatela Szwajcarii. Znaleziono tam "pokaźny arsenał, składający się z kałasznikowów, amerykańskich karabinów M16, 30 sztuk starszej broni, a także flagę hitlerowskiej III Rzeszy" - wymienił, wyjaśniając, że właścicielem był najpewniej prawicowy ekstremista.
Ta sprawa, jak dodał Jornot, nie ma związku z dwoma zatrzymanymi Syryjczykami.
W czwartek w kantonie Genewa podwyższono poziom zagrożenia terrorystycznego, do trzeciego w pięciostopniowej skali stopnia, i rozmieszczono dodatkowych policjantów. Informowano, że od środy w regionie poszukiwane są cztery osoby, które mogą mieć związki z IS. Media opublikowały zdjęcia tych osób.
W sobotę władze podały, że otwarto drugie śledztwo "na podstawie zagrożenia terrorystycznego w Genewie". To właśnie w tym kontekście doszło do piątkowego zatrzymania.
Mimo podwyższenia alertu dotychczas nie odwołano żadnych demonstracji ani wydarzeń publicznych w Genewie. W weekend w centrum odbywa się festiwal Escalade, w którym biorą udział tysiące ludzi. Impreza kończy się w niedzielę wielką paradą.
W piątek prezydent Szwajcarii Simonetta Sommaruga powiedziała, że szwajcarskie władze federalne dostały z zagranicy informację o możliwej komórce IS w rejonie Genewy. Podkreśliła, że "nie ma wskazówek o planowaniu konkretnego zamachu".