PolskaSzumowski: nie robię filmów dla nagród

Szumowski: nie robię filmów dla nagród

Nigdy nie robiłem filmów dla nagród, chcę
docierać do widza, przedstawiać mu ciekawe historie, skłaniać go
do refleksji - powiedział w rozmowie reżyser
Wojciech Szumowski, autor nagrodzonego w Vancouver filmu,
opowiadającego o wyprawie niepełnosprawnego Janka Meli i polarnika
Marka Kamińskiego na Biegun Północny.

Film Szumowskiego "Whiteout: A Journey Beyond the Shadow" ("Whiteout: Wyprawa poza cień"), przedstawiający historię podróży polskich polarników na Biegun Północny w kwietniu 2004 roku, zdobył ostatnio (26 lutego) główną nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Górskich w Vancouver. Film został także uhonorowany nagrodą polonijnej publiczności festiwalu.

To kolejne wyróżnienie dla "Whiteout: Wyprawa poza cień". W ubiegłym roku obraz zdobył pierwszą nagrodę na międzynarodowym festiwalu filmowym Cervino w Turynie i nagrodę specjalną międzynarodowym festiwalu filmowym Panda w Chinach.

Moim zdaniem natura "nagrodziła" tych polarników za ich wielki wysiłek "pozwalając" im dotrzeć do celu. Ale nie stałoby się to, gdyby nie przezwyciężyli własnych słabości. Ten film mówi przede wszystkim o pokonywaniu samego siebie - powiedział Szumowski.

Prawie godzinny film opowiada nie tylko o samej ekspedycji, ale też o przygotowaniach Meli i Kamińskiego do tej wyprawy. Autorem zdjęć jest operator Wojciech Ostrowski, który towarzyszył Meli i Kamińskiemu zarówno podczas kwietniowej wyprawy na Biegun Północny, jak i podczas kolejnej, na Biegun Południowy (w grudniu 2004 r.). 16-letni wówczas Janek Mela został tym samym najmłodszym w historii człowiekiem i pierwszym niepełnosprawnym, który w jednym roku zdobył oba bieguny Ziemi.

Kilka miesięcy temu obraz ten był prezentowany na festiwalu filmowym w Kielcach. Po zakończeniu projekcji ponad 700 młodych widzów nagrodziło film owacjami na stojąco. Mogę być zadowolony ze swojej pracy, bo wiem, że przemawia do odbiorców - podkreślił Szumowski.

Wojciech Szumowski, absolwent Wydziału Reżyserii łódzkiej "filmówki", jest autorem filmów, seriali i telenoweli dokumentalnych, m.in. "Taśm grozy" (2002) i "Pierwszego krzyku" (1999), a także popularnego programu "Bar" w telewizji Polsat. Był także kierownikiem redakcji dokumentu w Programie 2 TVP (1999- 2000).

Szumowski jest też autorem powstałych w latach 1983-89 materiałów filmowych, zatytułowanych "Niezależna telewizja Kraków - Mistrzejowice". Rejestrował na nich ważne wydarzenia społeczne, m.in. strajki w Nowej Hucie, nagrywał na kasety video i rozprowadzał je w tzw. drugim obiegu. Za ten projekt w 1989 roku nagrodziło go Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)