Trwa ładowanie...

Truł i zabijał ptaki? Ponad 50 tys. nagrody

Cała Polska szuka truciciela sokołów z Lublina. W ciągu kilkudziesięciu godzin udało się zebrać ponad 52 tys. złotych na nagrodę za wskazanie sprawcy. W piątek w pobliżu elektrociepłowni znaleziono ptaka z objawami zatrucia. Mimo udzielonej pomocy nie udało się pomóc zwierzęciu.

Szukają truciciela sokołów. Ponad 50 tys. nagrody Szukają truciciela sokołów. Ponad 50 tys. nagrody Źródło: Sokole OKO
d1w9139
d1w9139

Ptak o imieniu Czart został znaleziony w stanie agonalnym nieopodal komina Elektrociepłowni Wrotków w piątek. Tam też znajduje się gniazdo sokolej rodziny z Lublina. Czarta nie udało się uratować. W gnieździe została samica Wrotka i troje piskląt.

W poniedziałek zwłoki ptaka zostaną przewiezione do Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach. - Chcemy mieć 100-procentową pewność, że sokół został otruty - mówi w rozmowie z Radiem Lublin Sylwester Aftyka z Lubelskiego Towarzystwa Ornitologicznego.

- Zwłoki sokoła zostaną przekazane do Państwowego Instytutu Weterynarii w Puławach i tam zostaną przebadane pod kątem substancji, którymi najczęściej są zatruwane ptaki. Jeżeli rzeczywiście jest to zatrucie, sprawa zostanie zgłoszona na policję - dodał.

Śmierć sokoła w Lublinie

To kolejny przypadek otrucia sokoła wędrownego w Lublinie. W 2021 roku padł sokół Łupek, a także jedno z piskląt. Wówczas przeprowadzone badania toksykologiczne potwierdziły zatrucie środkami do zabijania owadów, szczurów i myszy. Również w 2019 roku tymi samymi środkami zostały otrute dwa ptaki.

Ponad 50 tys. nagrody za wskazanie sprawcy

Mieszkańcy Lublina powiedzieli "dość" i postanowili założyć w sieci zbiórkę funduszy na nagrodę za wskazanie sprawcy. W ciągu kilkudziesięciu godzin udało się zebrać ponad 52 tys. zł.

d1w9139

"Pamiętajcie, że nie będzie to droga ani łatwa, ani krotka. My już to przerabialiśmy, większość z was po raz pierwszy przeżyła ten straszny szok. Mam jednak nadzieję, że wizja pokaźnej nagrody będzie odpowiednim motywatorem dla każdego, kto posiada jakiekolwiek informacje, które pomogą namierzyć i unieszkodliwić przestępcę" - czytamy na stronie zbiórki.

Podkreślono, że jeśli jednak nie uda się znaleźć sprawcy, to środki ze zbiórki zostaną przekazane na rzecz Lubelskiego Towarzystwa Ornitologicznego.

Przeczytaj także:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1w9139
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1w9139
Więcej tematów