Trwa ładowanie...
d1ggsbs

"Sztuka XX wieku" we wrocławskim Muzeum Narodowym

Pierwsi goście wernisażu (PAP/Adam Hawalej)
"Wieczór" - wczesny obraz Wassila
Kandinsky`ego jest największą atrakcją otwartej w czwartek we
wrocławskim Muzeum Narodowym wystawy "Sztuka XX wieku - artyści
zagraniczni".

d1ggsbs
d1ggsbs

Gdyby sprzedać dzieło Kandinsky`ego na wolnym rynku, kosztowałoby około 1 mln zł.

Na wystawie prezentowanych jest 300 prac, m. in. obrazów, grafik i rzeźb, autorstwa 190 artystów. Najliczniej reprezentowani są twórcy z Niemiec i Japonii. Wszystkie eksponaty pochodzą ze zbiorów wrocławskiego Muzeum Narodowego.

W Polsce jak nie było, tak nie ma możliwości tworzenia kolekcji sztuki zagranicznej, więc reprezentatywność naszych zbiorów jest niestety względna. Do 1989 r. prawie nie można było kupować zagranicznych dzieł. W związku z tym nasza kolekcja jest trochę przypadkowa i nie oddaje wszystkich zjawisk w sztuce współczesnej. Na szczęście z zawieruchy wojennej uratowało się sporo ekspresjonistycznych grafik niemieckich z dwudziestolecia międzywojennego - powiedział dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu Mariusz Hermansdorfer.

Do najbardziej interesujących dzieł prezentowanych we Wrocławiu należą akwarele Kurta Schwittersa, oraz grafiki Otto Dixa, Georga Grosza i Oskara Schlemmera.

Wrocławskie muzeum z powodu braku pieniędzy ma ograniczoną możliwość powiększania zbiorów. Jak przyznał dyr. Hermansdorfer, ostatniego zakupu dzieła zagranicznego dokonano w latach osiemdziesiątych ub. wieku. W 1998 r., na pięćdziesięciolecie istnienia placówki, wielu artystów, wśród nich Magdalena Abakanowicz i Józef Hałas, postanowiło ofiarować swoje prace muzeum. (iza)

d1ggsbs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ggsbs
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj