Trwa ładowanie...
d993rv7

Sztuczne serce bije tak samo


(inf. własna)

d993rv7
d993rv7

Opracowanie i wdrożenie całkowicie implantowanej permanentnej polskiej protezy serca ma pomóc pięcioletni program "Polskie Sztuczne Serce", który zainaugurowała we wtorek Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii z Zabrza.

Liczba chorych na niewydolność serca wzrasta z roku na rok. Jedynym ratunkiem dla nich pozostaje często transplantacja tego organu. Jednak _ na całym świecie więcej jest ludzi chorych niż dawców_ - powiedział prof. Zbigniew Religa przewodniczący Fundacji. Brak serca do przeszczepu powoduje, że w Polsce umiera ok. 300-400 chorych rocznie. Pomóc mogłoby im wszczepienie sztucznego serca.

_ Przełom w wykorzystywaniu implantów nastąpił w tym roku_ - podkreślał prof. Religa. Amerykanie wszczepili od lipca takie urządzenie 5 pacjentom. Rozwaliło to chorym, na powrót do normalnego życia, a nawet do pracy.

W Polsce prace nad implanetm serca rozpoczęły się wiele lat temu. W 1998 roku polscy uczeni z Pracowni Sztucznego Serca Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu dorównywali w tym względzie amerykanom. Niestety z powodu braku pieniędzy _ trochę świat nam odskoczył_ - powiedział prof. Religa.

d993rv7

Dotychczas w Polsce stosowane są sztuczne komory serca, które odciążają chore serce. Pozwalają one na zregenerowanie organu podczas leczenia, bądź na przeżycie pacjenta do transplantacji. Chory może z nimi funkcjonować jedynie kilka miesięcy, będąc przez ten czas podłączonym do aparatury zasilającej. _ Taką polską pneumatyczna komatyczna komorę zastosowano już u 90 polskich pacjentów_ - podkreślał prof. Religa.

Naukowcy nie potrafią jeszcze ocenić kosztu polskiej protezy serca, która pozwoli pacjentowi na normalne życie. _ Jako rękojmia na to, że będzie ona tańsza niż zachodnie mogę powiedzieć, że nasze komory serca są nawet o 50% tańsze niż zachodnie_ - powiedział inż. Roman Kustosz kierownik Instytutu Protez Serca.

Koszt prac związanych z powstaniem polskiego sztucznego serca jest obliczany na ok. 25 mln zł w ciągu najbliższych 5 lat. Według Kustosza w 2007 roku będzie można je zastosować w tzw. fazie eksperymentu klinicznego. Część środków na ten cel przekaże Komitet Badań Naukowych, resztę muszą zapewnić sponsorzy i datki społeczne.

Abonenci Plusa i Idei mogą wspomóc już dziś Fundację wysyłając SMS-a o treści "serce" na numer 7511. Operatorzy ci doliczą do rachunku klienta 5 zł. PolCard umożliwił z kolei wpłaty z kart bankowych poprzez dyspozycje telefoniczną pod numerem - 0 prefiks 22 515-33-55. Informacje o tym jak zostać sponsorem lub w inny sposób wspomóc program zamieszczone są na stronie internetowej.

Sylwia Strzałkowska (WP)

d993rv7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d993rv7
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj