Fale na Bałtyku na kilkanaście metrów? Zwołano sztab kryzysowy
Wiatr nad morzem wieje coraz silniej. W Łebie osiąga prędkość nawet 83 km/h. W północnej części województwa pomorskiego wiatr może wiać do soboty nawet z prędkością 125 km/h. Fale mogą osiągnąć nawet 11 m wysokości. Wojewoda zachodniopomorski zwołał zespół zarządzania kryzysowego.
IMGW wydało ostrzeżenie trzeciego stopnia przed silnym wiatrem, który od piątku do soboty ma występować w północnej części województwa pomorskiego, w powiatach: słupskim, lęborskim, wejherowskim oraz puckim.
Kilkunastometrowe fale
Do godz. 19 wiatr najmocniej wiał w okolicach Łeby. Osiągnął prędkość 83 km/h. Synoptycy spodziewają się podmuchów o sile nawet 125 km/h na północy województwa pomorskiego.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego Zbigniew Kmiecik w rozmowie z PAP zaznaczył, że wiatr wiejący z taką prędkością stanowi zagrożenie dla ludzi. - Istnieje ryzyko zniszczenia zabudowań, zrywania dachów czy linii energetycznych - tłumaczył. Upadające konary drzew mogą spowodować utrudnienia drogowe.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kaczyński spotka się Bidenem? "Nie wszystkie punkty ustalone"
Dla pozostałej części regionu wydano ostrzeżenie drugiego stopnia. Synoptycy prognozują wystąpienie silnego wiatru o średniej 35 km/h do 50 km/h, w porywach do 90 km/h, lokalnie do 100 km/h, z południowego zachodu i zachodu.
- Fale mogą osiągnąć od 10 do 11 m wysokości, maksymalne odchylenie do nawet 16 m, ale wtedy wiatr musiałby wiać non stop z prognozowaną siłą więcej niż trzy-cztery dni - wyjaśnił rzecznik Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa (SAR) Rafał Goeck.
Sztab kryzysowy w Zachodniopomorskiem
- Są odpowiednie zasoby paliwa jeśli chodzi o Państwową Straż Pożarną, są zadysponowane dyżury po to, żeby móc bardzo szybko, elastycznie, odpowiednio reagować - mówił w piątek wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki po posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego ws. prognozowanych w regionie wichur.
Wojewoda podczas briefingu prasowego przypomniał, że w ubiegłym roku w podobnym czasie nad województwem również przeszły bardzo silne wichury.
- Wyciągnęliśmy odpowiednie wnioski z tamtych sytuacji, dziś ten zespół jest już zdecydowanie mocniejszy, także samorządy są już znacznie lepiej uzbrojone i przygotowane do tego, żeby odpierać tego rodzaju zagrożenie - mówił Zbigniew Bogucki.
Wskazał, że tym razem prognozy przewidują, że wiatr ma wiać nieco słabiej niż w zeszłym roku, "ale to nie znaczy, że powinniśmy być zupełnie spokojni; powinien być pełen alert służb, powinien być pełen stan gotowości, jeśli chodzi o administrację rządową i samorządową".
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało alerty z ostrzeżeniem o silnym wietrze oraz o możliwych problemach z dostawą prądu.
Źródło: WP Wiadomości, PAP