Fale na Bałtyku na kilkanaście metrów? Zwołano sztab kryzysowy
Wiatr nad morzem wieje coraz silniej. W Łebie osiąga prędkość nawet 83 km/h. W północnej części województwa pomorskiego wiatr może wiać do soboty nawet z prędkością 125 km/h. Fale mogą osiągnąć nawet 11 m wysokości. Wojewoda zachodniopomorski zwołał zespół zarządzania kryzysowego.
17.02.2023 | aktual.: 17.02.2023 21:22
IMGW wydało ostrzeżenie trzeciego stopnia przed silnym wiatrem, który od piątku do soboty ma występować w północnej części województwa pomorskiego, w powiatach: słupskim, lęborskim, wejherowskim oraz puckim.
Kilkunastometrowe fale
Do godz. 19 wiatr najmocniej wiał w okolicach Łeby. Osiągnął prędkość 83 km/h. Synoptycy spodziewają się podmuchów o sile nawet 125 km/h na północy województwa pomorskiego.
Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego Zbigniew Kmiecik w rozmowie z PAP zaznaczył, że wiatr wiejący z taką prędkością stanowi zagrożenie dla ludzi. - Istnieje ryzyko zniszczenia zabudowań, zrywania dachów czy linii energetycznych - tłumaczył. Upadające konary drzew mogą spowodować utrudnienia drogowe.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dla pozostałej części regionu wydano ostrzeżenie drugiego stopnia. Synoptycy prognozują wystąpienie silnego wiatru o średniej 35 km/h do 50 km/h, w porywach do 90 km/h, lokalnie do 100 km/h, z południowego zachodu i zachodu.
- Fale mogą osiągnąć od 10 do 11 m wysokości, maksymalne odchylenie do nawet 16 m, ale wtedy wiatr musiałby wiać non stop z prognozowaną siłą więcej niż trzy-cztery dni - wyjaśnił rzecznik Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa (SAR) Rafał Goeck.
Sztab kryzysowy w Zachodniopomorskiem
- Są odpowiednie zasoby paliwa jeśli chodzi o Państwową Straż Pożarną, są zadysponowane dyżury po to, żeby móc bardzo szybko, elastycznie, odpowiednio reagować - mówił w piątek wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki po posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego ws. prognozowanych w regionie wichur.
Wojewoda podczas briefingu prasowego przypomniał, że w ubiegłym roku w podobnym czasie nad województwem również przeszły bardzo silne wichury.
- Wyciągnęliśmy odpowiednie wnioski z tamtych sytuacji, dziś ten zespół jest już zdecydowanie mocniejszy, także samorządy są już znacznie lepiej uzbrojone i przygotowane do tego, żeby odpierać tego rodzaju zagrożenie - mówił Zbigniew Bogucki.
Wskazał, że tym razem prognozy przewidują, że wiatr ma wiać nieco słabiej niż w zeszłym roku, "ale to nie znaczy, że powinniśmy być zupełnie spokojni; powinien być pełen alert służb, powinien być pełen stan gotowości, jeśli chodzi o administrację rządową i samorządową".
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało alerty z ostrzeżeniem o silnym wietrze oraz o możliwych problemach z dostawą prądu.
Źródło: WP Wiadomości, PAP