Trwa ładowanie...

Szpitale obcinają pacjentom nogi... z oszczędności

Zamiast leczenia, amputacja. Polskie szpitale zaskakująco ochoczo obcinają pacjentom stopy. Te sensacyjne doniesienia potwierdzają nawet lekarze specjaliści.

Szpitale obcinają pacjentom nogi... z oszczędnościŹródło: Pixabay.com
d2m1pl4
d2m1pl4

Problem niepotrzebnych amputacji dotyczy pacjentów z cukrzycą, u których wystąpiła tzw. stopa cukrzycowa. Choroba to może dotknąć ok. 15 proc. cukrzyków, czyli nawet pół miliona Polaków. Pomimo tak wysokiej częstotliwości polskie szpitale niechętnie przystępują do leczenia choroby. Zamiast zająć się kuracją, która kończy się uratowaniem kończyny, lekarze wybierają amputację. A wszystko przez pieniądze.

Koszt leczenia to około 12 tys. złotych. Koszt amputacji? Zaledwie 4 tys. Jednak wina leży nie tylko po stronie szpitali. Przez źle rozpisany system refundacji NFZ szpitale wręcz "zachęca" do usuwania kończyn. Rocznie to ponad 3000 operacji. Nawet 8 razy więcej niż w krajach Europy Zachodniej. "Trzeba koniecznie zmienić wycenę procedur" - alarmuje Szef Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego prof. Władysław Grzeszczak w rozmowie z "Dziennikiem".

Do leczenia stopy cukrzycowej Fundusz dokłada 4 tys. złotych, czyli 1/3 sumy. Do amputacji 1/4, czyli 1000 złotych. Co oznacza, że dla szpitala różnica między amputacją a leczeniem wynosi 5000 złotych. Szef Kliniki Gastroenterologii i Chorób Przemiany Materii w warszawskim szpitalu na Banacha prof. Waldemar Karnafel przyznaje, że w jego szpitalu przyjęto 107 osób zakwalifikowanych do amputacji od początku roku. Kończyny udało się uratować 103 osobom! NFZ w odpowiedzi na pytanie "Dziennika" do winy się nie przyznaje. I nie zamierza zmieniać wyceny procedur.

d2m1pl4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2m1pl4
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj