PolskaSzpitale bez możliwości obrony przed komornikami

Szpitale bez możliwości obrony przed komornikami

Szpitale nie będą mogły się bronić przed egzekucją długów przez wierzycieli prywatnych. Trybunał Konstytucyjny uznał ze sprzeczny z Ustawą Zasadniczą przepis z czasów PRL, który wprowadzał ograniczenia w egzekucji wierzytelności, ciążących na państwowych jednostkach organizacyjnych, takich jak na przykład szpitale.

09.01.2007 | aktual.: 09.01.2007 15:10

Szpital w Żyrardowie, powołując się na przepis w kodeksie cywilnym z 1964. roku zaskarżył egzekucję komorniczą na rzecz przedsiębiorcy prywatnego, któremu szpital był winien kilka milionów złotych. Według Trybunału Konstytucyjnego w obecnym systemie prawnym ten przepis nie ma żadnego uzasadnienia, bo wprowadza nierówność prywatnych i państwowych podmiotów gospodarczych wobec prawa. Trybunał wyjaśnia, że w ten sposób łamane są zasady jednakowej ochrony prawnej wszystkich form własności i innych praw majątkowych.

Oznacza to, że szpitale nie będą mogły korzystać z ochrony przed egzekucją komorniczą ze strony podmiotów prywatnych. Poseł Stanisław Rydzoń, który w Trybunale reprezentował Sejm ocenia, że teraz, gdy na konto szpitala wpłyną pieniądze z NFZ, wierzyciele będą mogli je zająć. Według posła, minister zdrowia powinien zająć się opracowaniem innych przepisów, które zapewnią pacjentom ochronę środków na leczenie.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)