PolskaSzpital w Zabrzu chce dokonać przełomowej operacji

Szpital w Zabrzu chce dokonać przełomowej operacji

Jeden z czołowych w Polsce ośrodków transplantologicznych - Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu - planuje rozpocząć pierwszy w Polsce program transplantacji płuc u chorych na mukowiscydozę.

Szpital w Zabrzu chce dokonać przełomowej operacji
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Ta groźna i nieuleczalna, uwarunkowana genetycznie choroba objawia się głównie przewlekłą chorobą układu oddechowego. Ratunkiem dla najciężej chorych pacjentów może być właśnie przeszczep płuc.

Dotychczas w Polsce nie stosowano tej metody leczenia chorych na mukowiscydozę. Jako pierwszy w kraju ośrodek chce ją zastosować Śląskie Centrum Chorób Serca Śląskie, które prowadzi obecnie największy w Polsce program transplantacji płuc. Dotychczas w zabrzańskim szpitalu przeprowadzono 41 takich transplantacji.

- Od ubiegłego roku wykonujemy też przeszczepy obu płuc jednocześnie, bo są choroby, gdzie nie wolno przeszczepiać jednego płuca, tylko dwa. To był milowy krok do tego, żeby zbliżyć się do przeszczepów w mukowiscydozie, gdzie konieczny jest właśnie przeszczep obu płuc - powiedział dr Jacek Wojarski, kardiochirurg odpowiedzialny za program transplantacji płuc w zabrzańskim ośrodku.

Jego zdaniem, pierwszy taki zabieg byłby w Zabrzu możliwy jeszcze w tym roku, średnio co roku operacji potrzebowałoby w Polsce 10 osób.

Przeszczep płuc przywróciłby choremu na mukowiscydozę jakość życia. Najbardziej zagrożona zgonem grupa ludzi z tą chorobą powinna być skierowana do przeszczepu i taka opcja powinna być otwarta, jeśli chcemy być krajem nowocześnie leczącym - podkreślił dr Wojarski.

Dodał, że konieczna jest także poprawa jakości opieki nad chorymi na mukowiscydozę w Polsce, ponieważ średni czas przeżycia osób cierpiących na tę chorobę jest obecnie znacznie niższy niż za granicą.

Obecnie w Polsce zarejestrowanych jest około 1400 chorych na mukowiscydozę. Na 2500 dzieci jedno rodzi się z mukowiscydozą. Każdego roku około 20 młodych ludzi między 10. a 25. rokiem życia umiera.

Mukowiscydoza jest chorobą uwarunkowaną genetycznie. To choroba ogólnoustrojowa, atakująca wiele układów i narządów. Organizm produkuje lepki śluz, który powoduje zaburzenia we wszystkich narządach posiadających gruczoły śluzowe, przede wszystkim w układzie oddechowym, pokarmowym i rozrodczym.

Mukowiscydoza objawia się głównie przewlekłą chorobą układu oddechowego - śluz zakleja oskrzela i oskrzeliki, utrudniając oddychanie. Mukowiscydoza wciąż pozostaje chorobą nieuleczalną. Możliwe jest jedynie łagodzenie objawów. Dzięki zastosowaniu odpowiednich leków i nowoczesnej aparatury można jednak znacząco wydłużyć życie chorych.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)