Szpital miejski w Olsztynie rozpoczął chirurgiczne leczenie otyłości
W Miejskim Szpitalu Zespolonym w Olsztynie wykonano pierwszą na Warmii i Mazurach operację laparoskopowego zmniejszenia żołądka. Nowa usługa medyczna ma ułatwić pacjentom z tego regionu dostęp do specjalistycznych metod leczenia otyłości i jej powikłań.
Jak poinformowała dyrektor szpitala Joanna Szymankiewicz-Czużdaniuk, do tej pory w woj. warmińsko-mazurskim nie było ośrodka zajmującego się tzw. chirurgią metaboliczną. Jej zdaniem, na 785 oddziałów chirurgicznych w Polsce tylko siedem wykonuje tego typu operacje.
W poniedziałek laparoskopowemu zmniejszeniu żołądka poddano w olsztyńskim szpitalu 29-letnią pacjentkę, która ważyła 140 kg. Zabieg założenia regulowanej opaski żołądkowej przeprowadził zespół chirurgów pod kierunkiem dr. hab. Macieja Michalika.
Michalik ocenił, że decyzja o rozpoczęciu tego typu operacji daje pacjentom Warmii i Mazur możliwość leczenia w znacznym stopniu otyłości za pomocą mało inwazyjnej metody laparoskopii. Jak powiedział, operowana w poniedziałek pacjentka będzie mogła zredukować swoją wagę do 75-80 kg. W przypadku leczenie zachowawczego spadek masy ciała sięga zwykle zaledwie 10 proc.
Lekarz podkreślił, ze wbrew obiegowym opiniom chirurgiczne leczenie otyłości nie jest kształtowaniem sylwetki. Przypomniał, że otyłości towarzyszy szereg innych schorzeń, w tym cukrzyca, nadciśnienie, bezdech senny i zwiększone ryzyko nowotworów. - Jeden zabieg może spowodować, że pacjent będzie wolny od pozostałych dolegliwości - stwierdził.
Według lekarzy zainteresowanie pacjentów jest tak duże, że olsztyński szpital mógłby docelowo wykonywać nawet po kilka tego typu zabiegów dziennie. Dyrekcja placówki oceniła, że uruchomienie nowej procedury medycznej będzie opłacalne. W przypadku chorych, którzy spełniają warunki kwalifikujące do zabiegu, jest on refundowany przez NFZ. Chodzi o osoby z tzw. wskaźnikiem masy ciała BMI powyżej 40 lub powyżej 35 i chorobami, które są wynikiem otyłości. Bliższych informacji na ten temat należy szukać u lekarza pierwszego kontaktu.
Według specjalistów, w Polsce bezwzględne wskazania do operacji bariatrycznych ma ok. 300 tys. pacjentów, a względne blisko 1,5 mln. Operowanych jest natomiast zaledwie ok. 1,5 tys. osób rocznie. Szacuje się, że co roku umiera ok. 5 tys. Polaków chorych na otyłość. Chirurgiczne leczenie otyłości zmniejsza ryzyko śmierci o 40 proc.
Chirurgia bariatryczna polega na zastosowaniu metod, których celem jest ograniczenie przyjmowania jedzenia (przez zmniejszenie pojemności żołądka) lub wyłączenie części układu pokarmowego z procesu wchłaniania i przyswajania pokarmów (np. wycinanie części żołądka i skracanie drogi dla pokarmu przez jelita).