ŚwiatSzpiedzy Stasi w Watykanie?

Szpiedzy Stasi w Watykanie?

Po Europie krążą przeznaczone w latach 90. do zniszczenia dokumenty
enerdowskiej bezpieki Stasi na temat szpiegów w Watykanie i od kilku lat trafiają na czołówki gazet. Taka jest główna teza opublikowanej we Włoszech książki "Szpiedzy w Watykanie" Johna Koehlera, byłego współpracownika prezydenta USA Ronalda Reagana, funkcjonariusza wywiadu i wieloletniego wysłannika agencji AP.

Szpiedzy Stasi w Watykanie?
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | Peter Kneffel

Artykuł na temat książki ukazał się w piątkowym magazynie dziennika "La Repubblica".

Jako najbardziej spektakularny rezultat ujawniania tajnych archiwów współpracowników komunistycznych służb podaje się sprawę arcybiskupa Stanisława Wielgusa, zmuszonego do ustąpienia z urzędu metropolity warszawskiego wkrótce po otrzymaniu nominacji od Benedykta XVI. Powodem była właśnie publikacja na temat jego współpracy z SB.

"Łowca szpiegów"

Koehler opisał postać amerykańskiego jezuity Roberta Grahama, znanego jako "łowca szpiegów" i "szef kontrwywiadu" w Watykanie. W jego tajnym, prywatnym archiwum - jak dodał - znajduje się owoc jego pracy, której celem było ujawnienie współpracowników służb wywiadu bloku wschodniego, działających za Spiżową Bramą.

Kto szpiegował?

Według Koehlera, trzech lub czterech agentów w Watykanie można uznać za najważniejszych. Wśród nich autor wymienił zmarłego w 2006 roku niemieckiego księdza Paula Dissemonda, współpracownika Stasi, zwerbowanego w 1974 roku. To on sporządził raporty na temat tajnych rozmów między papieżem Pawłem VI a watykańskim dyplomatą, później kardynałem Agostino Casarolim. Za swe zasługi otrzymał potem medal od władz NRD.

Kolejnym szpiegiem Stasi był - jak twierdzi Koehler - benedyktyn Eugene Brammertz, pracujący w watykańskim dzienniku "L'Osservatore Romano". Dotyczące go archiwa zostały według autora książki zniszczone przez enerdowskie służby, a on sam zmarł w Rzymie w 1987 roku.

Na przedstawionej w książce liście figuruje także współpracownik KGB Alfons Waschbusch, który szczególnie aktywny był w Watykanie na początku lat 80. To on w raportach opisał szczegółowo różne opinie oraz stanowiska Stolicy Apostolskiej wobec wydarzeń w Polsce.

Listę, wymienioną na łamach magazynu włoskiej gazety, zamyka ojciec Konrad Hejmo, były opiekun polskich pielgrzymów w Watykanie. "Broni się z wściekłością. Bez rezultatu" - czytamy w artykule.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
stasidokumentyarchiwum
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)