Szopki Bożonarodzeniowe na Śląsku. Które warto odwiedzić?
W wielu śląskich miastach powstały szopki bożonarodzeniowe. Możemy w nich spotkać ruchome figury, egzotyczne zwierzaki i przede wszystkim – Dzieciątko Jezus. Które szopki warto odwiedzić?
Bytom
W kościele św. Wojciecha stajenka zajmuje całe prezbiterium. W szopce znajdziemy typowo śląskie akcenty: kobietę w ludowym stroju, powieszone na płocie patelnie i garnki. Warto podkreślić, że bytomska ekspozycja jest ruchoma - przy jednej z grot dwaj zakonnicy piłują drewno, w tle szumi woda napędzająca młyn, a pośrodku kręci się drewniany wiatrak.
Stajenkę będzie można podziwiać od Pasterki.
Chorzów/Śląski Ogród Zoologiczny
Zwierzaki z zoo od wielu lat zimą stają się towarzyszami nowonarodzonego Jezusa. W szopce będzie można spotkać osiołka, alpaki i owieczki. Zwierzaki będą czekać w drewnianej stajence, nieopodal pawilonu dydaktycznego. Szopkę łatwo dostrzec z daleka, jest przyozdobiona złotą gwiazdą.
Ekspozycję będzie można oglądać codziennie do 6 stycznia, jedynie w Sylwestra zoo będzie nieczynne. W Wigilię można odwiedzić szopkę do godz. 14.
Nowością w tegorocznej szopce będzie wyjątkowa choinka udekorowana ozdobami wykonanymi przez przedszkolaków w ramach konkursu dedykowanego polarnym gatunkom zwierząt.
Śląskie zoo przygotowało także specjalną zimową ofertę – wizyta w ogrodzie kosztuje jedynie 4 zł od osoby (niezależnie od wieku). Promocyjne ceny biletów obowiązują od 25 grudnia do 11 stycznia.
Dąbrowa Górnicza
W parafii św. Antoniego w Dąbrowie szopka będzie stała tylko dwa dni, ale za to każdy może w niej wystąpić w roli króla, Maryi, Józefa lub nawet Jezusa. Parafianie sami stają się postaciami znanymi z Biblii i wspólnie odgrywają jasełka i kolędują.
Katowice
W Katowicach-Panewnikach szopka pojawia się od lat. Ekspozycja ma ponad 600 m kw., mieści ponad 120 figur (najstarsze pochodzą z XVIII wieku). W klasztornym ogrodzie czeka też żywa szopka. Najsłynniejszą śląską betlejkę będzie można odwiedzać od pasterki aż do 2 lutego. Czynna będzie codziennie od 5.30 do 19.30, a ogród z żywą szopką będzie otwarty od poniedziałku do soboty w godz. od 9.30 do 19.30, a w niedziele od 8.30 do 19.30.
W sosnowieckiej katedrze powstała szopka według koncepcji proboszcza Gaika – będzie ona wykonana z elementów, które pozostały po pożarze. Żłobek jest wykonywany ze spalonych dachowych desek i zniszczonych dachówek. Szopkę będzie można oglądać od pierwszej pasterki o godz. 22.