PolskaSzkolna izba pamięci od lat gromadziła nielegalną broń

Szkolna izba pamięci od lat gromadziła nielegalną broń

Policja wyjaśnia, skąd pochodziło 19 sztuk nielegalnej broni ręcznej i maszynowej przechowywanej w szkolnej izbie pamięci w Nowym Targu - podał w czwartek rzecznik nowotarskiej policji, podkomisarz Daniel Jędruś.

Według policjantów, którzy zarekwirowali broń, nie była ona pozbawiona cech bojowych i nadawała się do użytku. Policja wszczęła postępowanie w sprawie nielegalnego posiadania broni. Na razie nikomu nie postawiono zarzutów.

Pistolety i karabiny były eksponowane w izbie pamięci Szkoły Podstawowej nr 11 im. Armii Krajowej w Nowym Targu od lat. Pracownicy placówki trwali w przekonaniu, że są to nieszkodliwe eksponaty.

Dopiero policjanci, wezwani do szkoły w związku z uszkodzeniem szklanej gabloty, w której przechowywano broń, zorientowali się, że nadaje się ona do użytku. "Na szczęście z gabloty nic nie zginęło, bo strach pomyśleć, gdyby ta broń trafiła w niepowołane ręce" - powiedział rzecznik nowotarskiej policji.

Na ekspozycji znajdowały się między innymi pistolety: tt, parabellum, walther, cz oraz karabin powtarzalny, ciężki karabin maszynowy i ręczne karabiny maszynowe. Broń pochodziła głównie z okresu międzywojennego i II wojny światowej. Po jej zarekwirowaniu wszystkie egzemplarze przekazano do ekspertyzy rusznikarskiej.

Według przedstawicieli szkoły, kolekcja powstała dzięki kombatantom z Podhala, którzy przekazywali broń do izby pamięci. "Byli to ludzie z różnych środowisk i organizacji kombatanckich. Chcemy dotrzeć do wszystkich kombatantów, żeby wyjaśnić, skąd wzięli tę broń. Musimy przesłuchać grupę około 160 osób" - powiedział podkomisarz Daniel Jędruś. "Sprawa jest oczywista. Broń eksponowana w szkolnej izbie pamięci trafiła tam w sposób nielegalny i nielegalnie była przechowywana. Zgromadzono ją na ekspozycji w dobrej wierze, miało to jakiś cel edukacyjny i nie przechowywano jej z zamiarem użycia. Jednak z prawnego punktu widzenia było to nielegalne posiadanie broni i to w dość sporej ilości" - ocenił rzecznik nowotarskiej policji.

Dodał, że tylko broń wyprodukowana przed 1850 r. może być przechowywana w stanie pierwotnym, natomiast późniejsza musi zostać uszkodzona i musi posiadać certyfikat rusznikarza, że została pozbawiona cech bojowych.

Nielegalne posiadanie broni lub amunicji zagrożone jest karą od 6 miesięcy do 8 lat więzienia.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)