Szkoła ojca Rydzyka
Wojciech Bojanowski z "Gazety" przez miesiąc uczył się w Wyższej Szkole Komunikacji Społecznej i Mediów w Toruniu założonej przez ojca Tadeusza Rydzyka.
Byłem jednym ze 130 uczniów pierwszego roku, opisuje dziennikarz "Wyborczej". Na początek dowiedzieliśmy się od ojca dyrektora, naszego rektora, że trafiliśmy do uczelni, która ma "kształcić ludzi silnych i odważnych - nie chwasty".
- Będziemy tworzyć niezależne media, w których nie będziemy bać się mówić prawdę! - mówi wykładowca ojciec Waldemar podczas szkolenia w Radiu Maryja. - Musicie tylko uważać na Polską Agencję Prasową. Jeżeli zdarzy się, że informacje są niegodne podania, szukamy innych w "Naszym Dzienniku". Jest przedwyborczy czwartek. W Telewizji Trwam program prowadzą studenci. - Pamiętajcie, żeby mówić profesor Kaczyński i magister Tusk - instruuje pan z reżyserki. - Pamiętajcie o zawyżonej frekwencji. Pamiętajcie o dziadku w Wehrmachcie.
Szkoła Rydzyka działa piąty rok. Po trzech latach otrzymuje się licencjat z dziennikarstwa lub politologii. Studenci od początku praktykują w Radiu Maryja i Telewizji Trwam.
- Ta szkoła daje unikatową możliwość kształtowania się w prawdzie, opowiada "koledze" studentka trzeciego roku. - Mamy filozofię, logikę, pedagogikę mass mediów. To są narzędzia, którymi będziecie umieli rozszyfrować sztuczki i mechanizmy manipulacji. Na początku aż się przeciera oczy ze zdziwienia. Szok. Potem widzi się o wiele więcej - nawet w zwykłych wiadomościach. Wszędzie.
Po wyborach szkołę odwiedza premier Kazimierz Marcinkiewicz, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro i koordynator ds. służb specjalnych Zbigniew Wassermann. W Telewizji Trwam na żywo studenci zadają im pytania. Ci z pierwszego roku nie mogą, bo nie są jeszcze odpowiednio do tego przygotowani.
Ojciec dyrektor cieszy się z wyników wyborów, bo od teraz możliwe staną się dla jego studentów praktyki w rządzie, pisze "Wyborcza".