Szkoła. Lekcje po 30 minut? MEN: To możliwe

Szkoła działa już od tygodnia. Koronawirus zdążył już spowodować zamknięcie kilku placówek. Czy w związku z nauczaniem w czasach pandemii pojawia się możliwość skrócenia zajęć do 30 minut? MEN tego nie wyklucza.

Szkoła. Zajęcia mogą trwać 30 minut? MEN nie zaprzecza
Szkoła. Zajęcia mogą trwać 30 minut? MEN nie zaprzecza
Źródło zdjęć: © KPRM | KPRM

Szkoła, mimo pandemii koronawirusa, wróciła do normalnego funkcjonowania. Pojawiają się jednak pytania o to, jak edukacja w Polsce będzie wyglądała na jesieni, gdy spodziewany jest wzrost zakażeń koronawirusem.

Szkoła. Lekcje po 30 minut? MEN nie zaprzecza

Jedną z propozycji zmniejszenia ryzyka jest skrócenie czasu trwania zajęć z 45 do 30 minut. W ten sposób łatwiej byłoby o wprowadzenie dwuzmianowej nauki w szkołach. W tej sprawie wypowiedział się już szef resortu Dariusz Piontkowski.

- Już w obecnym stanie prawnym, w uzasadnionych przypadkach, możliwe jest skrócenie czasu zajęć edukacyjnych do 30 minut - tłumaczył w rozmowie z Interią szef MEN.

Pierwszy dzień szkoły. Joanna Kluzik-Rostkowska krytycznie ocenia Dariusza Piontkowskiego

Szkoła. Lekcje po 30 minut? MEN zdradza wytyczne

- Taka decyzja musi być poprzedzona poinformowaniem rodziców. Praktyka wskazuje, że w tym wypadku najlepszą formą ogłoszenia decyzji jest zarządzenie dyrektora szkoły - dodał Dariusz Piontkowski, pytany o to, kto powinien podjąć decyzję o takim skróceniu zajęć.

Jak zaznaczył, dyrekcja szkoły ma także obowiązek ustalenia wraz z nauczycielami zasad pracy zdalnej. - Obecne przepisy zobowiązują dyrektora szkoły do ustalenia tygodniowego zakresu treści nauczania do zrealizowania w poszczególnych oddziałach klas oraz na zajęciach przeprowadzanych w formach pozaszkolnych - mówił Piontkowski.

Szkoła. "Każda inicjatywa jest cenna"

Minister edukacji narodowej nie chciał jednak odnieść się do pomysłu dotyczącego ograniczenia materiału, który powinien obowiązywać na egzaminach. - Każda inicjatywa, która przypomina dyrektorom o możliwościach usprawnienia nauki jest cenna - stwierdził

Źródło: Interia

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (344)