Trwa ładowanie...
d12gfjo
06-09-2005 12:05

Szkocja chce polskich nauczycieli

Szkockie władze autonomiczne zabiegają o
zwerbowanie do pracy w szkołach nauczycieli z nowych krajów UE, w
pierwszej kolejności Polski, a także ze Słowacji i Słowenii -
pisze "Guardian" w dodatku oświatowym.

d12gfjo
d12gfjo

Szkoły w Szkocji odczują brak rąk do pracy w związku z tym, że w najbliższych 10 lat 40% nauczycieli odejdzie na emeryturę. Innym powodem są plany zmniejszenia liczby dzieci szkolnych w klasach, zwłaszcza w nauczaniu angielskiego i matematyki do maksimum 20, po to, by podnieść poziom nauczania.

Największy brak nauczycieli obok wykładowców angielskiego i matematyki (gdzie liczbę wolnych miejsc pracy ocenia się na 800 w najbliższych trzech latach) występuje w nauczaniu języków, przedmiotach ścisłych i podstawach gospodarki.

"Wiadomość o tym, że rośnie liczba nauczycieli z nowych krajów UE, którzy gotowi są przyjechać do Szkocji po to, by obsadzić wolne miejsca pracy w oświacie została życzliwie przyjęta przez Radę ds. Oświaty (skrót GTC od General Teaching Council, główne ciało pedagogiczne w Szkocji)" - napisał "Guardian".

"Napływ nauczycieli (z nowych krajów UE) postrzegany jest jako znaczne osiągnięcie przez GTC i autonomiczny rząd Szkocji" - dodaje gazeta.

d12gfjo

Z danych GTC wynika, iż liczba nowych nauczycieli spoza Wielkiej Brytanii, a także z Anglii, Walii i Irlandii Płn., przyjeżdżających do pracy w Szkocji pomiędzy kwietniem 2004 r. a marcem obecnego roku zwiększyła się o 39%.

Do pracy w szkockim szkolnictwie zarejestrowało się w tym okresie 960 nauczycieli, z czego 10% to nauczyciele angielskiego. Ale jest to wciąż za mało w stosunku do potrzeb, stąd zainteresowanie trzema nowymi krajami akcesyjnymi.

Szkocki rząd spodziewa się, że wynikiem jego akcji rekrutacyjnej zapoczątkowanej w ubiegłym roku będzie wzrost liczby nauczycieli do 53 tys. w 2007 r. z obecnej liczby 51.287.

Andrzej Świdlicki

d12gfjo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d12gfjo
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj