Trwa ładowanie...
d3w2hrs

Szimon Peres: _Ziemia Polski boli nas i jest dla nas święta_

Szimon Peres i Szewach Weiss, ambasador Izraela w Polsce (PAP/Radek Pietruszka)
Podczas zakończonego w czwartek dwudniowego pobytu w Polsce szef izraelskiej dyplomacji Szimon Peres nie wykluczył, że już w przyszłym tygodniu spotka się z przywódcą Autonomii Palestyńskiej Jaserem Arafatem. Podkreślił również, że jego kraj chce otworzyć nowy, lepszy rozdział w stosunkach z Polską.

Share
d3w2hrs

Przed spotkaniem z ambasadorami Izraela między innymi z Rosji, Ukrainy, Litwy i Łotwy, Peres powiedział, że miejsce ewentualnych rozmów z Jaserem Arafatem nie zostało jeszcze uzgodnione. Propozycję rozmów dotyczących zawieszenia broni w konflikcie palestyńsko-izraelskim złożył Arafat we wtorek, po spotkaniu z prowadzącym bliskowschodnią misję mediacyjną ministrem spraw zagranicznych Niemiec Joschką Fischerem.

Peres podkreślił, że w wyniku procesu demokratyzacji w Europie środkowo-wschodniej stosunek państw tego regionu do Izraela zmienił się na korzyść. Ponadto - zdaniem ministra - kraje naszego regionu mogą odegrać rolę w promowaniu pokoju na Bliskim Wschodzie poprzez dialog ze światem arabskim i z Izraelem.

W czwartek Szimon Peres złożył wieńce pod pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie oraz pod Kamieniem Pamięci Rady Pomocy Żydom "Żegota".Ziemia Polski boli nas i jest dla nas święta i na tej ziemi wyciągamy dłoń do nowej Polski - mówił podczas uroczystości Szimon Peres.

Izraelski minister wręczył ponadto dwóm Polkom medale "Sprawiedliwy wśród narodów świata". Tytuł otrzymują osoby, które z narażeniem życia chroniły Żydów w czasie okupacji hitlerowskiej.(aos)

d3w2hrs

Podziel się opinią

Share
d3w2hrs
d3w2hrs
Więcej tematów