Trwa ładowanie...
d3qz84d

Szewach Weiss: przydałby się gest ze strony Dudy lub Kaczyńskiego

Naczelny rabin Polski twierdzi, że zdecydowania większość Żydów nie oskarża państwa polskiego o udział w Holokauście. Weiss wierzy w szybkie zakończenie konfliktu dyplomatycznego między Polska a Izraelem i widzi w nim istotną rolę dla liderów obozu rządzącego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Szewach Weiss liczy na gest ze strony liderów obozu rządzącego
Szewach Weiss liczy na gest ze strony liderów obozu rządzącego (East News, Fot: Adam Guz)
d3qz84d

Weiss twierdzi, że Żydzi, którzy oskarżają Polskę o Holokaust to "absolutny margines, a ogromna większość w Izraelu wie, że obozy były niemieckie, a nie polskie". Jak tłumaczy, ustawa o IPN spotkała się z tak ostrą reakcją Żydów, gdyż Holokaust jest dla nich sprawą niezwykle istotną i drażliwą.

- Dla Żydów Holokaust jest jak religia łącząca cały naród. Ustawa poruszyła u nich bardzo czułą strunę pamięci nie tylko o sprawiedliwych ale i o szmalcownikach. Przecież ja też w Jedwabnem mówiłem o dwóch stodołach - o tej, w której mnie uratowano, ale i o tej, w której mordowano Żydów. Efekt ustawy jest dokładnie odwrotny, bo teraz wszyscy mówią tylko o szmalcownikach - ocenił na łamach "Dziennika Gazety Prawnej".

Były ambasador Izraela obalił również popularną tezę, która głosi, że sprawa nowelizacji ustawy o IPN jest jedynie polityczną rozgrywką przed wyborami w Izraelu.

d3qz84d

- Ta sprawa nie ma żadnego znaczenia wyborczego. Premier Netanjahu ma problemy z rozmaitymi oskarżeniami, ale jego partia prowadzi w sondażach. I wcale nie popierają go Żydzi z Polski, ale ci z Orientu i Afryki Północnej. Dla nich sprawa Polski jest drugorzędna - stwierdził. Zdaniem Weissa najbardziej nieprzychylni Polsce są Żydzi z Rosji i Ukrainy - te zbiorowości stanowią ok. jedną czwartą społeczeństwa izraelskiego.

Zobacz także: Ustawa o IPN. PO składa projekt nowelizacji

Liderzy doprowadzą do pojednania?

Weiss liczy, że prezydent Duda, premier Morawiecki oraz Jarosław Kaczyński wykonają krok w stronę porozumienia z Izraelem.

d3qz84d

- Myślę, że bardzo by się przydał jakiś odważny gest, ciepła, mądra deklaracja prezydenta, premiera czy prezesa Kaczyńskiego. To mogłoby zakończyć ten kryzys, rozpocząć na nowo dialog - ocenił

Naczelny rabin Polski wypowiedział się również na temat Jaira Lapida, który przypisał Polsce współodpowiedzialność za Holokaust. Poseł partii "Jest przyszłość" stwierdził, że "polskie obozy śmierci istniały, a Niemcy wiedzieli, że część Polaków będzie im pomagać".

- Nie wiem czy on w ogóle zna historię Polski, czy wie, ilu ludzi tu zginęło w czasie wojny, w czasie Powstania Warszawskiego - zastanawiał się podkreślając, że izraelski poseł wycofał się z najostrzejszych słów.

Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"

d3qz84d

Podziel się opinią

Share

d3qz84d

d3qz84d
Więcej tematów