Szersze kompetencje dla konsulów honorowych
MSZ zaproponuje rozszerzenie kompetencji
administracyjnych konsulów honorowych - to wynik I światowego
zjazdu konsulów honorowych RP.
22.10.2008 | aktual.: 22.10.2008 15:20
Sekretarz stanu w MSZ Jan Borkowski poinformował w środę, że chodzi m.in. o udział konsulów honorowych w procedurze wydawania wiz, paszportów oraz dokumentów personalnych - zaświadczeń, poświadczeń.
Dotychczas konsulowie honorowi zajmują się przede wszystkim promocją i pomocą dla Polaków i polskich firm za granicą - dodał wiceminister. Podkreślił przy tym, że "kompetencje administracyjne są oczekiwane przez część konsulów".
Są (one) potrzebne ze względu na odległości w poszczególnych krajach między siedzibami placówek dyplomatycznych a siedzibami konsulatów honorowych. (...) Można powiedzieć, że konsulaty honorowe mogą wypełnić takie luki na wielu obszarach, gdzie obywatele polscy, Polonia potrzebują wsparcia, a nie mogą go uzyskać na miejscu - powiedział.
Zaznaczył, że resort w najbliższym czasie przygotuje projekt odpowiednich zmian w przepisach.
Podczas konferencji prasowej podsumowującej zjazd, który odbył się w Warszawie, Borkowski zaznaczył, że zgromadził on 85 konsulów honorowych. To ponad połowa - mówił - mamy bowiem obecnie 151 konsulów honorowych na wszystkich kontynentach.
Celem zjazdu było zintegrowanie w ramach tej grupy, zmobilizowanie tego wielkiego potencjału; każdy konsul honorowy jest instytucją, osobą, która sama może niezwykle dużo z własnej inwencji uczynić dla Polski - mówił.
Te wszystkie działania chcemy wspierać jako MSZ - podkreślił.
W rozmowie z PAP Borkowski zaznaczył też, że resort planuje organizowanie wspólnych regionalnych narad i szkoleń dla konsulów honorowych.
W polskim prawie instytucja konsula honorowego istnieje od 1924 roku. Od 1945 do 1984 roku instytucja ta nie była jednak wykorzystywana. Konsulowie honorowi wypełniają swoje obowiązki nieodpłatnie, angażując swój czas, a także niekiedy własne pieniądze, do pomocy polskim obywatelom.