Trwa ładowanie...

Szefowie MSW: wzmocnić kontrolę na zewnętrznych granicach UE

Szefowie MSW krajów unijnych oraz prokurator generalny USA Eric Holder opowiedzieli się za wzmocnieniem kontroli na zewnętrznych granicach UE - głosi wspólna deklaracja ministrów wydana po niedzielnym spotkaniu w Paryżu, poświęconym walce z terroryzmem.
Share
Teresa Piotrowska i Bernard Cazeneuve
Teresa Piotrowska i Bernard CazeneuveŹródło: PAP/EPA
didmwda

Hiszpania chciałaby wprowadzenia pewnych kontroli także wewnątrz strefy Schengen - wyjaśnił jeszcze przed spotkaniem szef MSW tego kraju Jorge Fernandez Diaz. - Będziemy bronić ustanowienia kontroli na granicach i jest możliwe, że w konsekwencji trzeba będzie zmodyfikować traktat z Schengen - powiedział minister dziennikowi "El Pais".

Jak sprecyzował, Hiszpania chce ustanowienia "określonych kontroli nie będących w sprzeczności z zasadą swobodnego przemieszczania się". Chodzi o to, by "osoby, które stanowią zagrożenie lub co do których istnieją uzasadnione wątpliwości, że mogą być terrorystami, nie wykorzystywały wolności przemieszczania się ze szkodą dla naszej wolności i naszego bezpieczeństwa".

- Mobilność wewnątrz Unii Europejskiej ułatwia przemieszczanie się dżihadystom do jakiegokolwiek kraju, w tym także do naszego - oznajmił hiszpański minister. Podał liczbę około 3 tys. pochodzących z Europy bojowników walczących na Bliskim Wschodzie i ocenił, że mogą oni powrócić do krajów unijnych i będą stanowić zagrożenie.

didmwda

- Setki osób tego rodzaju mogą swobodnie przemieszczać się po Europie - oznajmił Fernandez Diaz.

W Paryżu gospodarz niedzielnego spotkania, francuski minister spraw wewnętrznych Bernard Cazeneuve oświadczył, że jak najszybciej należy podjąć prace, by "wzmocnić, bez zmiany europejskiego prawa, kontrole europejskich obywateli w czasie przekraczania zewnętrznych granic Unii". - Wszyscy jesteśmy zgodni w sprawie pogłębionych kontroli pewnych pasażerów na podstawie określonych kryteriów - powiedział Cazeneuve.

Europejscy ministrowie w deklaracji ocenili jako "niezbędną" współpracę z operatorami internetu w celu identyfikowania i bezzwłocznego usuwania z sieci "treści podżegających do nienawiści i terroru".

Zebrani w Paryżu zgodzili się też co do "pilnej potrzeby" wymiany danych europejskich pasażerów lotniczych (tzw. system PNR).

didmwda

Jeszcze przed spotkaniem szef MSW Belgii Jan Jambon zaapelował o stworzenie unijnej listy zagranicznych bojowników. "Współpraca między służbami naszych krajów jest kluczowa; należy ustanowić europejską listę zagranicznych bojowników" - napisał minister na Twitterze. Belgia była wśród pierwszych krajów UE, które uznały za groźnych powracających do Europy uczestników konfliktów zbrojnych na Bliskim Wschodzie.

Natomiast Eric Holder, prokurator generalny i minister sprawiedliwości USA, zapowiedział, że 18 lutego w Waszyngtonie odbędzie się szczyt poświęcony bezpieczeństwu. - Zgromadzimy wszystkich naszych sojuszników, aby omówić sposoby przeciwdziałania brutalnemu ekstremizmowi na całym świecie - powiedział dziennikarzom po zakończeniu paryskiego spotkania.

W rozmowie z amerykańską telewizją NBC Holder oświadczył, że Stany Zjednoczone są "w stanie wojny z terrorystami", którzy stosują przemoc i odwołują się do islamu, by usprawiedliwić swoje działania. Amerykanie powinni czuć się bezpieczni, ale - jak mówił Holder - jego samego dręczy "niepokój, że pojawi się 'samotny wilk', który nie zostanie wykryty".

Z inicjatywą spotkania w Paryżu wystąpił minister Cazeneuve w związku z ostatnimi zamachami terrorystycznymi we Francji, w których w ciągu trzech dni zginęło 17 osób. Polskę reprezentowała minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska.

didmwda

Piotrowska: Polacy mogą czuć się bezpiecznie

Polskę reprezentowała minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska. Nie ma powodu do niepokoju, poziom zagrożenia terrorystycznego jest w Polsce podstawowy, a służby działają - zapewniła dziennikarzy w niedzielę szefowa MSW Teresa Piotrowska.

Piotrowska bierze udział w paryskim spotkaniu ministrów spraw wewnętrznych krajów UE, z udziałem także przedstawicieli USA. Spotkanie ma związek z atakiem terrorystycznym na francuskie pismo "Charlie Hebdo". Jak poinformowała rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak, spotkanie właśnie trwa.

Rano szefowa MSW mówiła, że spotkanie będzie okazją do "pogłębionej analizy tego co się wydarzyło w Paryżu ostatnich dniach i zacieśniania współpracy w sprawie walki z terroryzmem". Przyzwała, że Polska, choć "nie jest w czołówce" krajów walczących z terroryzmem, to należy do państw, które chcą z nim walczyć.

didmwda

Szefowa MSW wzięła też udział w paryskim marszu protestu przeciw atakowi na "Charlie Hebdo". - Po ostatnich wydarzeniach w Paryżu wszyscy potępiamy ten akt terroru i solidaryzujemy się z obywatelami Francji, a wyrazem tej solidarności jest udział pani premier Ewy Kopacz, prezydenta Europy Donalda Tuska, również mój w dzisiejszym marszu ulicami Paryża - powiedziała Piotrowska dziennikarzom przed wylotem do Paryża.

didmwda

Podziel się opinią

Share
didmwda
didmwda
Więcej tematów