Szefowa niemieckiej antyislamskiej AfD: policja może użyć broni na granicy
• Szefowa Alternatywy dla Niemiec (AfD) stanowczo o obronie granic
• Frauke Petry: policja powinna "w ostateczności" użyć broni palnej
• AfD to partia antyislamska i antymigrancka
- Potrzebne są kompleksowe kontrole, aby zapobiec przekraczaniu granicy przez niezarejestrowanych uchodźców przyjeżdżających z Austrii - powiedziała Petry w wywiadzie dla lokalnej gazety "Mannheimer Morgen".
Policjanci muszą być w stanie zapobiec nielegalnemu przekraczaniu granicy, "w razie konieczności używając broni palnej" - podkreśliła Petry, dodając, że "tak przewiduje ustawa".
Szefowa AfD powiedziała, że "żaden policjant nie chce strzelać do uchodźców". - Ja też nie. Ale użycie broni jest środkiem ostatecznym - dodała szefowa partii.
Alternatywa dla Niemiec powstała w 2013 roku jako ugrupowanie eurosceptyczne domagające się wyjścia Niemiec ze strefy euro. W zeszłym roku partia ta zradykalizowała się, pozbywając się liberalnego skrzydła, a jej głównym hasłem stały się powstrzymanie imigracji z Bliskiego Wschodu i dymisja kanclerz Angeli Merkel.
Poparcie dla tego ugrupowania rośnie od kilku miesięcy. We wszystkich sondażach w tym roku poparcie dla AfD przekracza 10 proc., w niedawnej ankiecie na zlecenie dziennika "Bild" chęć głosowania na AfD zadeklarowało 13 proc. badanych. Alternatywa stała się tym samym trzecią - po chrześcijańskich demokratach CDU/CSU i socjaldemokratach SPD siłą polityczną w Niemczech.
W zeszłym roku do Niemiec przyjechało 1,1 mln imigrantów. W tym roku napór na niemiecką granicę trochę osłabł, jednak nadal codziennie przekracza ją średnio 2 tys. migrantów.
Kanclerz Angela Merkel konsekwentnie odmawia zamknięcia granic państwowych oraz wyznaczenia górnego pułapu liczby imigrantów, których Niemcy mogą przyjąć i zintegrować. Jej zdaniem problem musi zostać rozwiązany w skali całej UE przy współpracy z Turcją.