Szefowa KRRiT protestuje
W niedzielę wieczorem Danuta Waniek wystosowała dramatyczny list do Rzecznika Praw Obywatelskich.
01.01.2006 23:15
- Podpisując ustawę, a tym samym wyrażając zgodę na natychmiastowe wejście jej w życie, Prezydent RP Lech Kaczyński zawiesił Art. 213 Konstytucji RP, przyjętej w drodze referendum ogólnonarodowego - czytamy we wstępie listu Waniek.
- W związku z tym wydarzeniem, nie notowanym na gruncie demokratycznego państwa prawa (Art.2 Konstytucji RP), zwracam się do Rzecznika Praw Obywatelskich – Profesora Andrzeja Zolla o jak najszybsze wniesienie skargi do Trybunału Konstytucyjnego, w sprawie zgodności z obowiązującą Konstytucją, zarówno treści nowelizacji, jak i kreowanej wokół niej praktyki politycznej.Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji jest organem rangi konstytucyjnej, stąd też jego kadencja podlega szczególnej ochronie konstytucyjnej, tak aby w przypadku wprowadzonych przez ustawę zmian zapewnić ciągłość jej funkcjonowania ze względu na strzeżone przez nią dobra obywatelskie - takie jak wolność słowa, prawo do informacji oraz interes publiczny w radiofonii i telewizji.W Artykule 208 Konstytucja RP wskazała wzorce, jak należy konstruować zasady przejściowe w odniesieniu do kadencji konstytucyjnych organów państwa, po to, aby w określonej przez nie przestrzeni prawnej nie zapanowało swoistego rodzaju „bezkrólewie”. Zasady te zostały
pogwałcone. Najpierw przez parlamentarne kluby PiS, LPR, Samoobrony, a potem ten sam stosunek do litery Konstytucji przypieczętowany został podpisem Prezydenta RP.Zaznaczam, że w ostatnich miesiącach członkowie KRRiT wielokrotnie podkreślali potrzebę stworzenia nowego prawa medialnego, nigdy jednak nie zakładali, że zmiany dokonają się w sposób przypominający klimat stanu wyjątkowego.Ze względu na pogwałcenie Konstytucji i złamanie wszelkich reguł techniki legislacyjnej w konstruowaniu nowych przepisów dotyczących organu konstytucyjnego (podyktowanych nieukrywanymi intencjami politycznymi), zwracam się do wszystkich instytucji, których pozycja ustawowa ma na celu ochronę obowiązującego prawa o stosowną reakcję na te niepokojące działania - pisze do Rzecznika Praw Obywatelskich Danuta Waniek, przewodnicząca KRRiT.
Przypomnijmy, że 30 grudnia 2005 r. Prezydent Kaczyński podpisał ustawy medialne. Otwiera to drogę do powstania nowej, 5-osobowej Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Obecna KRRiT liczy 9 osób. Prezydent i Sejm powołają po dwóch członków KRRiT, a Senat - jednego. Według posłów opozycji, trzy miejsca w nowej Radzie zarezerwowane są dla kandydatów PiS, jedno - dla LPR i jedno dla Samoobrony.
Kadencja członków KRRiT będzie trwała 6 lat. Przewodniczącego tego gremium wskaże prezydent.