ŚwiatSzef Sztabu Generalnego: Rosja może się wycofać z układu INF

Szef Sztabu Generalnego: Rosja może się wycofać z układu INF

Szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Rosji, generał armii Jurij Bałujewski ostrzegł, że w razie przystąpienia przez USA do rozmieszczania elementów ich tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach Moskwa może wycofać się z rosyjsko-amerykańskiego Układu o likwidacji rakiet średniego i krótszego zasięgu (INF) z 1987 roku.

15.02.2007 14:10

Układ INF między Moskwą i Waszyngtonem jest bezterminowy. Istnieje jednak możliwość wyjścia z niego, jeśli jedna ze stron przedstawi przekonujące argumenty za takim posunięciem - powiedział Bałujewski dziennikarzom w Moskwie.

Według niego, "obecnie takie przekonujące argumenty są - wiele krajów opracowuje i modernizuje rakiety średniego zasięgu". Rosyjski generał zaznaczył, że "wykonawszy układ INF, Rosja utraciła wiele unikatowych systemów takiej broni".

Będziemy się przyglądać, co dalej będą robić nasi amerykańscy partnerzy. To, co robią dzisiaj, tworząc trzeci rejon systemu obrony przeciwrakietowej w Europie, jest niewytłumaczalne - dodał Bałujewski.

Rosja jako spadkobierczyni Związku Radzieckiego jest stroną Układu o likwidacji rakiet średniego i krótszego zasięgu, zawartego przez ZSRR i USA w 1987 roku. W traktacie tym jego sygnatariusze zobowiązali się, że nie będą produkować, testować oraz instalować rakiet balistycznych i pocisków manewrujących odpalanych z wyrzutni lądowych o zasięgu od 1000 do 5500 km oraz mniejszym (od 500 do 1000 km).

Zadaniem budowanej przez Stany Zjednoczone tarczy antyrakietowej ma być przechwytywanie pocisków odpalanych z "nieprzewidywalnych krajów" - takich jak Korea Płn. czy Iran.

Radar, stanowiący część tarczy antyrakietowej, ma zostać umieszczony w Czechach.

Druga część amerykańskiej tarczy - wyrzutnie rakiet przechwytujących - miałaby się znaleźć w Polsce. Byłyby to instalacje do wystrzeliwania 10 pocisków, tzw. interceptorów. Główne komponenty systemu antyrakietowego budowane są w USA - w Kalifornii i na Alasce.

Chcąc przystąpić do budowy tarczy, Stany Zjednoczone w 2001 roku wypowiedziały Układ o ograniczeniu systemów obrony przeciwrakietowej (ABM), podpisany przez USA i ZSRR w 1972 roku. Traktat ten zakazywał konstruowania systemów antyrakietowych.

Jerzy Malczyk

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)