Trwa ładowanie...
Koronawirus informacje
Koronawirus mapa
Polska
Świat
Społeczeństwo
Polityka
Edukacja
Tylko w WP
Innowacje
#DzieńdobryWP
Śląsk
Kraków
Wideo
Najnowsze

Szef PKW: wyniki referendum poznamy prawdopodobnie w poniedziałek

Wyniki niedzielnego referendum mogą być znane już w poniedziałek - powiedział szef Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński. Zapewnił, że PKW, Krajowe Biuro Wyborcze i komisje referendalne są przygotowane do przeprowadzenia głosowania.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wojciech Hermeliński prezentuje kartę do głosowania w referendum
Wojciech Hermeliński prezentuje kartę do głosowania w referendum (PAP, Fot: Jakub Kamiński)

Sędzia PKW powiedział, że oficjalne wyniki referendum mogą zostać podane już w poniedziałek po południu, o podobnej porze, kiedy PKW podała wyniki II tury majowych wyborów prezydenckich (czyli ok. godz. 18). Hermeliński zaznaczył jednak, że podanie wyników zależy m.in. od tego, jak szybko spłyną wyniki głosowania za granicą.

PKW po zakończeniu głosowania nie będzie podawała cząstkowych wyników głosowania. Także informacja o frekwencji zostanie podana dopiero przy podawaniu oficjalnych wyników głosowania - powiedział Hermeliński.

Sędzia był dopytywany przez dziennikarzy o ewentualne naruszania ciszy referendalnej przez kandydatów startujących w wyborach parlamentarnych. Przypomniał, że PKW zaapelowała do komitetów wyborczych, by na czas ciszy wyborczej nie prowadziły kampanii wyborczej.

- Trudno zabronić (w czasie ciszy referendalnej) mówienia o polityce. Oczywistym jest, że jeśli cisza będzie zakłócana prowadzeniem kampanii polegającej na prezentowaniu określonego sposobu głosowania, czy wskazywaniu cech pozytywnych czy negatywnych którejś z instytucji, które są objęte pytaniami, to może być traktowane jako naruszenie ciszy wyborczej - powiedział.

Szef PKW zastrzegł jednak, że PKW nie jest organem, który ocenia, czy doszło do naruszenia ciszy referendalnej. - Nie ma do tego instrumentów prawnych i nie jest do tego upoważniona przez ustawodawcę - powiedział Hermeliński.

W niedzielę w lokalu referendalnym otrzymamy jedną białą kartkę z trzema pytaniami. Przy każdym pytaniu możemy postawić tylko jeden znak X: w kratce z odpowiedzią "TAK", albo w kratce z odpowiedzią "NIE" - wówczas nasz głos w zakresie tego pytania będzie ważny. Możemy, ale nie musimy udzielać odpowiedzi na wszystkie pytania.

Lokale referendalne będą otwarte w godz. 6-22. Głosujemy w tym lokalu, w którym jesteśmy ujęci w spisie wyborców (lub w dowolnym na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania). Aby otrzymać kartę do głosowania musimy przedstawić komisji referendalnej dokument ze zdjęciem - może to być np. dowód osobisty lub paszport. Otrzymanie karty do głosowania będziemy musieli potwierdzić podpisem w spisie wyborców.

Slot

Na kartce w formacie A-4 będą trzy pytania: "Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej?". "Czy jest Pani/Pan za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa?". "Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika?".

Po udzieleniu odpowiedzi kartę do głosowania należy wrzucić do urny.

Podziel się opinią

Share
Slot
Więcej tematów