Trwa ładowanie...

Szef parlamentu Ukrainy apeluje do UE o broń i misję pokojową

Przewodniczący ukraińskiego parlamentu Wołodymyr Hrojsman zaapelował w Parlamencie Europejskim do państw UE o nowoczesną broń dla Ukrainy oraz przysłanie międzynarodowej misji pokojowej na wschód tego kraju.
Share
Wołodymyr Hrojsman i Martin Schulz
Wołodymyr Hrojsman i Martin SchulzŹródło: PAP/EPA, Fot: Julien Warnand
djoshnx

- Nasz kraj nie widzi alternatywy dla pokojowego rozwiązania kryzysu, ale to zależy przede wszystkim od Rosjan, którzy zaprzepaścili już wiele szans, by udowodnić zaangażowanie na rzecz pokoju czynami, a nie tylko słowami - powiedział Hrojsman na spotkaniu z komisją spraw zagranicznych PE.

Apelował o wzmocnienie sankcji wobec Rosji oraz utrzymanie dyplomatycznej presji na Kreml. - Trzeba też zapewnić Ukrainie wszechstronną pomoc, szczególnie jeśli chodzi o zdolności obronne Ukrainy - powiedział.

- Tylko jeśli otrzymamy wysokiej jakości broń, będziemy w stanie zatrzymać wroga, który dziś jest na terytorium Ukrainy, ale jest gotowy iść dalej - ostrzegł Hrojsman.

djoshnx

Przypomniał, że w ubiegłym tygodniu Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy postanowiła, że zwróci się do ONZ i UE o przysłanie misji pokojowej na wschód Ukrainy. - Świetnie by było, gdyby taka misja została rozmieszczona na linii kontaktowej oraz na terytorium, które obecnie nie jest pod kontrolą Ukrainy - powiedział Hrojsman.

W jego ocenie dla Rosji porozumienie z Mińska w sprawie zawieszenia broni z 12 lutego "to tylko zasłona dymna, potrzebna po to, by zniszczyć Ukrainę". - Niestety Rosja cały czas wspiera terroryzm. Wydarzenia w Debalcewe pokazały przebiegłą taktykę Rosji. Jeszcze zanim zawieszenie broni weszło w życie 15 lutego, to już nie zdało egzaminu. Terroryści cynicznie je ignorowali i kontynuowali ataki na miasta i ich mieszkańców - powiedział.

Hrojsman zapewnił też, że Ukraina jest zdeterminowana, by przeprowadzać reformy. - Reformy i sukces gospodarczy jest jedną z najgorszych sankcji dla Rosji. To podstawowe narzędzie w wojnie z Rosją. Musimy pozyskać serca i umysły naszych rodaków na Krymie i w Donbasie - powiedział. Według przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy trwają przygotowania do reform konstytucyjnych, w ramach których regiony "otrzymają odpowiednie kompetencje i spełni to oczekiwania wszystkich, którzy dążą do prawdziwych zmian".

Zdaniem Hrojsmana ważnym sygnałem dla społeczeństwa Ukrainy byłoby też podjęcie na majowym szczycie Partnerstwa Wschodniego w Rydze politycznej decyzji w sprawie wprowadzenia ruchu bezwizowego z UE dla wyjazdów krótkoterminowych.

djoshnx

Podziel się opinią

Share
djoshnx
djoshnx
Więcej tematów