Trwa ładowanie...

Szef niemieckiego MSZ: Niemcy dadzą silną odpowiedź, jeśli zaatakowany zostanie członek NATO

• Niemcy udzieliłyby "mocnej" odpowiedzi, gdyby zaatakowane zostało któreś z państw NATO - oświadczył szef niemieckiej dyplomacji Frank-Walter Steinmeier w Strasburgu

• Steinmeier odpowiedział na pytanie brytyjskiego deputowanego

Szef niemieckiego MSZ: Niemcy dadzą silną odpowiedź, jeśli zaatakowany zostanie członek NATOŹródło: PAP/EPA, fot: Patrick Seeger
dgqqr93
dgqqr93

Konserwatywny poseł Mark Pritchard chciał się dowiedzieć, czy Niemcy zareagowałyby "słabo czy mocno", gdyby któryś z członków NATO został zaatakowany i czy zgodnie z artykułem 5. Traktatu Północnoatlantyckiego Berlin rozważyłby podjęcie akcji militarnej np. w reakcji na agresywną akcję Rosji.

- Mogę panu odpowiedzieć bardzo krótko, mówiąc "mocno" - odparł Steinmeier, który w Strasburgu wystąpił na forum Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Artykuł 5. określa mechanizm kolektywnej samoobrony państw członkowskich NATO w przypadku zbrojnej napaści na jedno lub więcej tych państw.

W swym wystąpieniu w Strasburgu Steinmeier podkreślił m.in., że deputowanych, których do rosyjskiego parlamentu wybrano na zaanektowanym sprzecznie z międzynarodowym prawem Krymie, nie można akceptować jako przedstawicieli Rosji w Zgromadzeniu Parlamentarnym RE - informuje agencja dpa.

dgqqr93

Po aneksji Krymu w kwietniu 2014 roku Rosję pozbawiono prawa głosu w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy. Od tego czasy rosyjska delegacja nie uczestniczy w posiedzeniach tego gremium. Nie wiadomo na razie, czy będzie mogła powrócić w przyszłym roku. Rosja jest członkiem Rady Europy od 1996 roku.

Deputowani państw członkowskich Rady Europy spotykają się cztery razy do roku na obradach Zgromadzenia Parlamentarnego. Najważniejszym zadaniem Rady Europy jest kontrola przestrzegania praw podstawowych w państwach członkowskich.

Minister spraw zagranicznych RFN w czerwcu skrytykował manewry NATO "Anakonda-16", które odbyły się w Polsce. - Lepszym rozwiązaniem jest postawienie na dialog i współpracę z Rosją. Nie powinniśmy teraz podgrzewać atmosfery przez potrząsanie szabelką i wznoszenie wojennych okrzyków. (...) Musimy zważać, żeby nie dostarczać żadnych pretekstów do ożywienia dawnej konfrontacji" - oświadczył Steinmeier na łamach "Bilda".

Wypowiedź szefa MSZ Niemiec spotkała się ze zdecydowaną ripostą komentatorów niemieckich gazet; zarzucali oni politykowi SPD "odwracanie kota ogonem".

dgqqr93

"Czy (prezydent Rosji Władimir) Putin miał może urodziny i (Steinmeierowi) zabrakło prezentu?" - pyta Berthold Kohler we "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Zaznaczył, że czytając wypowiedź ministra, "przeciera oczy ze zdumienia".

"Die Welt" nazywał wypowiedź Steinmeiera "bezprecedensowym aktem lojalności" wobec Rosji. "Steinmeier otwarcie atakuje NATO. Podminowuje zachodnią strategię, którą jego rząd współtworzy. Motywem jest marzenie o czerwono-czerwono-zielonym rządzie (SPD, Lewica, Zieloni - PAP)" - pisał Richard Herzinger.

dgqqr93
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dgqqr93
Więcej tematów