Trwa ładowanie...
d10zose

Szef niemieckiego MSZ: brak postępu w rozmowach z Rosją

Niemiecki minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier przyznał w niedzielę, że dotychczasowe dyplomatyczne zabiegi o pokojowe rozwiązanie konfliktu na Ukrainie nie przyniosły żadnych wyników i Niemcy rozważają zaostrzenie sankcji wobec Rosji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Frank-Walter Steinmeier
Frank-Walter Steinmeier (PAP/EPA, Fot: Etienne Laurent)
d10zose

W wywiadzie dla telewizji publicznej ZDF Steinmeier powiedział, że zarówno jego ostatnia rozmowa z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem, jak i rozmowa kanclerz Angeli Merkel z prezydentem Rosji Władimirem Putinem świadczą o braku postępu.

Zdaniem Steinmeiera w środę wieczorem Amerykanie, Niemcy i Rosjanie byli bliscy porozumienia w sprawie powołania grupy kontaktowej, jednak wydarzenia w czwartek - przede wszystkim ogłoszenie referendum - "zniweczyły nadzieje". - Zaczynamy właściwie wszystko od początku - ocenił.

Steinmeier przyznał, że Niemcy muszą teraz zwiększyć presję na władze w Moskwie, zgodnie z decyzjami szczytu UE z czwartku. - Jeżeli w rozmowach jutro i pojutrze strona rosyjska nie zasygnalizuje gotowości do kompromisu, to będzie trzeba przejść na kolejny stopień sankcji - wyjaśnił minister.

d10zose

Szefowie państw i rządów UE postanowili zawiesić rozmowy z Rosją o liberalizacji wizowej oraz nowej umowie o partnerstwie i współpracy. Komisja Europejska i dyplomacja unijna zostały również zobowiązane do przygotowania planu wprowadzenia dalszych sankcji, jeśli "w ciągu najbliższych dni rozmowy z Rosją nie przyniosą wyraźnego efektu", czyli m.in. wycofania się tego kraju z agresywnych kroków wobec Ukrainy. Wchodzą tu w grę restrykcje wizowe wobec konkretnych osób oraz możliwość zablokowani ich kont w europejskich bankach. W przypadku dalszej eskalacji sytuacji, w tym zajęcia wschodniej Ukrainy przez Rosję, możliwe będzie zastosowanie sankcji gospodarczych.

Steinmeier nie wykluczył konieczności wdrożenia trzeciego stopnia sankcji. Zastrzegł, że na razie mowa jest o drugim stopniu, "jeśli nie dojdzie do powołania międzynarodowego forum, na którym mamy rozmawiać o deeskalacji na Ukrainie". Z propozycją powołania międzynarodowej grupy kontaktowej wyszła tydzień temu kanclerz Merkel.

- Ostrzegam przed wiwatowaniem z powodu sankcji - powiedział szef niemieckiego MSZ telewizji ZDF. Jak wyjaśnił, Europie grozi nowy podział. Dodał, że eskalacja sankcji gospodarczych "będzie nas wszystkich drogo kosztować". Chodzi nie tylko o pieniądze i negatywny wpływ na wzrost gospodarczy, lecz także o Rosję, dla której ta sytuacja oznaczać będzie samoizolację.

d10zose

Podziel się opinią

Share
d10zose
d10zose
Więcej tematów