Trwa ładowanie...

Szef NATO o Łukaszence. Ostrzeżenie przed Rosją

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg uznał działanie reżimu Aleksandra Łukaszenki przy polskiej granicy za cyniczne i nieludzkie. - Rosja zdolna jest do tego - i to pokazała - by użyć siły militarnej przeciwko sąsiadom - powiedział Stoltenberg, pytany o rosyjskie wojska u granic Ukrainy.

Share
Szef NATO o Łukaszence. Ostrzeżenie przed Rosją
Szef NATO o Łukaszence. Ostrzeżenie przed Rosją Źródło: PAP/EPA, fot:
d1t2n4w

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w wywiadzie dla włoskiej "Corriere della Sera" powiedział, że Pakt cały czas monitoruje to, co dzieje się na granicy Białorusi z Polską, Litwą i Łotwą.

- Rada Atlantycka wydała mocną deklarację, potępiającą reżim Łukaszenki za wykorzystanie niewinnych i słabych osób jako narzędzi do taktyk hybrydowych, mających na celu wywieranie presji na kraje sąsiadujące - stwierdził szef NATO.

- To jest cyniczne i nieludzkie - podkreślił. Jak zauważa PAP w omówieniu wywiadu, Stoltenberg zapewnił o solidarności z Polską i wszystkimi zaangażowanymi w sprawę członkami NATO.

d1t2n4w

Zobacz też: Ochojska ostro o kryzysie na granicy. Odpowiedziała szefowi policji

Sekretarz generalny NATO w rozmowie z włoskim dziennikiem odniósł się też do koncentracji rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą.

Szef NATO o Łukaszence. Ostrzeżenie przed Rosją

- Zbieramy informacje i obserwujemy to, co robi Rosja przy granicy ukraińskiej, ale także na Krymie, gdzie nielegalnie okupuje terytorium Ukrainy od 2014 r. - wyjaśnił. Dodał, że sojusznicy NATO są w regionie i śledzą rozwój wydarzeń

- To, co widać, to znacznie zwiększona rosyjska obecność militarna - wyjaśnił szef NATO.

d1t2n4w

Zaznaczył też, że nie chce spekulować na temat intencji Kremla. - Ale wiem, że Rosja zdolna jest do tego - i to pokazała - by użyć siły militarnej przeciwko sąsiadom. To stało się w Gruzji w 2008 roku, na Krymie i przeciwko Ukrainie w 2014 r. i trwa przy wsparciu Rosji dla separatystów w Donbasie - powiedział Jens Stoltenberg.

Przeczytaj też:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d1t2n4w

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1t2n4w
d1t2n4w
Więcej tematów