Trwa ładowanie...
d1fyi9p

Szef NATO: nie chcemy nowych napięć z Rosją

• Jens Stoltenberg: szczyt NATO w Warszawie skoncentruje się na dialogu z Moskwą i sytuacji w basenie Morza Śródziemnego
• Sekretarz generalny Sojuszu przebywa w Rzymie
• Trwają tam konsultacje poprzedzające lipcowy szczyt w Polsce
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Szef NATO: nie chcemy nowych napięć z Rosją
(Wikipedia)
d1fyi9p

Stoltenberg powiedział na konferencji prasowej po spotkaniu z premierem Włoch Matteo Renzim: "Trwa bardzo pogłębiona dyskusja dotycząca naszych przygotowań do szczytu w Warszawie i tego, jak wzmocnić akcje odstraszania i obrony, ale także dialogu z Rosją".

- My nie chcemy nowych napięć i zrobimy wszystko, co możliwe, by utrzymać otwarty kanał dialogu z Rosją - zadeklarował sekretarz generalny.

Podkreślił, że jednym z głównych tematów obrad będzie sytuacja w basenie Morza Śródziemnego. Nawiązując do niej wyjaśnił, że NATO jest gotowe interweniować w Libii, by "zbudować tam nowe struktury obrony na prośbę nowego rządu, w ramach poszerzonych działań razem z Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi".

d1fyi9p

- Dołożymy w Warszawie starań, aby szczyt był kamieniem milowym naszego sojuszu - zapewnił następnie Stoltenberg.

Premier Włoch wyraził przekonanie, że lipcowe obrady powinny służyć dyskusji nad "nowym modelem bezpieczeństwa".

- Włochy będą uczestniczyć w szczycie w Warszawie z najwyższą determinacją, świadome tego, że razem budujemy nadzieję dla następnych pokoleń - oświadczył Renzi.

Zauważył również, że dla "niektórych państw" członkowskich priorytetem jest wschodnia flanka i sprawa "znalezienia delikatnej równowagi z Rosjanami".

d1fyi9p

- My zaś uważamy, że nie tylko to jest priorytetem NATO, ale także zagrożenie terrorystyczne pochodzące z naszych miast. Choć część prasy i polityków twierdzi, że istnieje związek między migracją a terroryzmem, chciałbym przypomnieć, że zamachowcy z Brukseli i Paryża nie pochodzili z Idomeni (obozu dla uchodźców na granicy grecko-macedońskiej), ale z przedmieść francuskich i belgijskich - podkreślił szef włoskiego rządu.

Jego zdaniem właśnie z powodu tych nowych zagrożeń należy obecnie wypracować innowacyjne rozwiązania obronne.

16 maja o szczycie NATO Renzi rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą podczas jego wizyty w Rzymie.

d1fyi9p

Podziel się opinią

Share
d1fyi9p
d1fyi9p
Więcej tematów