Trwa ładowanie...

Szef NATO: eskalacja walk na wschodzie Ukrainy jest sprzeczna z duchem porozumienia

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg z zadowoleniem powitał w czwartek porozumienie z Mińska. Jednocześnie wyraził obawę, że eskalacja konfliktu na wschodzie Ukrainy, do której doszło tego samego dnia, jest sprzeczna z duchem ustaleń ze stolicy Białorusi.
Share
Szef NATO: eskalacja walk na wschodzie Ukrainy jest sprzeczna z duchem porozumienia
Źródło: AFP, Fot: CHRISTOF STACHE
d170vc8

- Porozumienie z Mińska jest oczekiwanym krokiem naprzód; mam nadzieję, że okaże się trwałym i pokojowym rozwiązaniem konfliktu na Ukrainie i pomoże przywrócić integralność terytorialną tego kraju i jego suwerenność - powiedział Stoltenberg norweskiej agencji prasowej NTB.

- To, co teraz się liczy, to pełne wprowadzenie w życie zapisów porozumienia bez żadnych opóźnień. Eskalacja walk na wschodzie Ukrainy jest jednak w sprzeczności z duchem uzgodnień, jakie osiągnięto w Mińsku. Rosja musi zaprzestać wspierania separatystów i wycofać swoje siły wojskowe i sprzęt ze wschodu Ukrainy - ocenił sekretarz generalny NATO.

Po 17-godzinnych negocjacjach w stolicy Białorusi, z udziałem przywódców Rosji, Ukrainy, Francji i Niemiec, rosyjski prezydent Władimir Putin w czwartek przed południem ogłosił, że "udało się uzgodnić najważniejsze". Jak poinformował, wynegocjowany rozejm między siłami ukraińskimi a prorosyjskimi separatystami ma obowiązywać od północy z soboty na niedzielę czasu kijowskiego (godz. 23 w Polsce). Uzgodniono też wycofanie ciężkiego uzbrojenia. Ponadto Ukraina powinna przeprowadzić reformę konstytucyjną, by zapewnić większe prawa ludności na wschodzie Ukrainy.

d170vc8

W nocy ze środy na czwartek, kiedy w stolicy Białorusi trwały rozmowy, około 50 rosyjskich czołgów, 40 systemów rakietowych i 40 transporterów opancerzonych wjechało na Ukrainę - poinformował rzecznik ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony. Zdaniem Kijowa separatyści nadal umacniali swoje pozycje zwłaszcza na północnym wschodzie obwodu ługańskiego i w pobliżu miasta Debalcewe, gdzie w ostatnich tygodniach dochodziło do ciężkich walk. Debalcewe to strategiczny węzeł komunikacyjny, w połowie drogi między stolicami separatystów - Donieckiem i Ługańskiem.

d170vc8

Podziel się opinią

Share
d170vc8
d170vc8
Więcej tematów