Trwa ładowanie...
d3h208m

Szef MSZ Węgier: w 2017 r. żołnierze Grupy Wyszehradzkiej będą stacjonować w regionie bałtyckim

• Państwa Grupy Wyszehradzkiej wyślą w 2017 r. żołnierzy do regionu bałtyckiego
• Będą tam stacjonować w ramach wzmocnienia obecności NATO - stwierdził szef MSZ Węgier
• Uzgodniono, że kompanie z państw V4 będą się wymieniać co trzy miesiące
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Szef MSZ Węgier: w 2017 r. żołnierze Grupy Wyszehradzkiej będą stacjonować w regionie bałtyckim
(Agencja Gazeta, Fot: Tomasz Pietrzyk)
d3h208m

Uzgodniono, że w 2017 r. państwa Grupy Wyszehradzkiej (V4) rozmieszczą w regionie bałtyckim po kompanii wojskowej w ramach wzmocnienia obecności NATO - powiedział w piątek szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto agencji MTI.

Szijjarto, który bierze udział w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej, bałtyckich i nordyckich w łotewskiej Jurmale, oświadczył, że osiągnięto porozumienie polityczne, że w 2017 r. kompanie z państw V4 będą stacjonować w regionie bałtyckim, wymieniając się co trzy miesiące. Jak dodał, będzie to około 150 żołnierzy z każdego z państw wyszehradzkich.

- Tą trwającą jeden rok obecnością wojskową państwa wyszehradzkie dadzą jasny wyraz solidarności z państwami bałtyckimi - powiedział przez telefon z Jurmali. Dodał, że wszystkie szczegóły trzeba będzie uzgodnić do letniego szczytu NATO w Warszawie.

d3h208m

Ze swej strony uczestniczący w rozmowach w Jurmale minister Witold Waszczykowski, pytany przez łotewską agencję LETA o oczekiwania wobec zbliżającego się szczytu NATO, wyraził przekonanie, że w interesie całego regionu leży realizacja postulatów o ciągłej obecności wojsk sojuszniczych na wschodniej flance. - Pamiętajmy, że równolegle lider NATO, czyli USA podjęły już decyzję o wyraźnym wzmocnieniu swojej obecności wojskowej w Europie ze szczególnym uwzględnieniem obecności w Europie Wschodniej - oznajmił, dodając, że to jasny sygnał dla pozostałych członków Sojuszu.

Waszczykowski zaznaczył, że szczególnie ważna w kontekście bezpieczeństwa stała się współpraca z krajami leżącymi w basenie Morza Bałtyckiego. Określił ją jako "strategiczną".

Według Szijjarto jest zgoda co do tego, że należy zachować perspektywę poszerzenia sojuszu, ale węgierskie stanowisko w tej sprawie jest bardziej zdecydowane niż innych państw.

- Jeśli NATO nie da pozytywnego komunikatu Gruzji i Macedonii, to Europa sama ściągnie na swoją głowę problemy - oświadczył. Według niego w razie braku pozytywnego sygnału w krajach tych może dojść do destabilizacji, co byłoby niekorzystne z punktu widzenia bezpieczeństwa Europy.

d3h208m

Szijjarto dodał, że Węgry opowiadają się za jak najszybszym zniesieniem przez UE wiz dla obywateli Gruzji i Ukrainy.

Według niego istnieje rozbieżność stanowisk ws. sankcji przeciw Rosji, ale w tej kwestii "jest wiele hipokryzji". Podkreślił, że nad projektem Gazociągu Północnego z Gazpromem współpracują najważniejsze firmy europejskie, a prezydent Francji Francois Hollande zaprosił do Paryża prezydenta Władimira Putina.

- Szczerze mówiąc, jest potrzebna szczera, otwarta i szczegółowa rozmowa. W żadnym wypadku nie popieramy automatycznego przedłużenia sankcji kuchennymi drzwiami - zaznaczył.

- Nie ma warunków do powrotu do "business as usual". Należy wypracować nowe podejście do relacji z Moskwą - powiedział agencji LETA minister Waszczykowski, komentując stosunki NATO z Rosją.

d3h208m

Według czwartkowego komunikatu polskiego MSZ, zdaniem szefa polskiej dyplomacji odpowiedzią państw Unii na skomplikowaną sytuację geopolityczną w jej wschodnim i południowym sąsiedztwie powinno być prowadzenie wspólnej, spójnej polityki wobec Rosji i wzmocnienie więzi transatlantyckich. Waszczykowski zwrócił też szczególną uwagę na konieczność stawienia czoła kryzysowi migracyjnemu oraz potencjał rozwoju współpracy wyszehradzko-bałtycko-nordyckiej "w zakresie dywersyfikacji źródeł dostaw oraz rozwoju korytarza energetycznego "Północ - Południe".

W spotkaniu w Jurmale biorą udział ministrowie spraw zagranicznych: Łotwy, Litwy, Estonii, Czech, Polski, Słowacji, Węgier, Danii, Norwegii, Islandii, Szwecji oraz sekretarz stanu w MSZ Finlandii.

Polskie MSZ podało w komunikacie, że główne tematy forum to wyzwania stojące przed UE, bezpieczeństwo energetyczne i Partnerstwo Wschodnie.

d3h208m

Podziel się opinią

Share
d3h208m
d3h208m
Więcej tematów