Szef MSZ Węgier: o północy zamykamy granicę z Chorwacją
O północy z piątku na sobotę zamknięta zostanie 300-kilometrowa granica Węgier z Chorwacją, aby powstrzymać napływ migrantów - poinformował szef węgierskiego MSZ Peter Szijjarto. Na zmianę szlaków migrantów szykuje się prócz Chorwacji także sąsiednia Słowenia.
16.10.2015 | aktual.: 16.10.2015 21:22
Decyzja zapadła na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego, które zwołał premier Viktor Orban. Szijjarto podkreślił, że Węgry "respektują swoje zobowiązania w ramach Schengen na granicy węgiersko-chorwackiej". We wrześniu Budapeszt z powodu narastającej fali migrantów zamknął granicę z Serbią.
Szijjarto oznajmił, że na granicy z Chorwacją Węgry utworzą dwie strefy tranzytowe przy przejściach granicznych Beremend i Letenye, w których migranci będą mogli składać wnioski o azyl, a przekroczenie granicy będzie możliwe tylko w wyznaczonych punktach. Jak powiedział, spodziewa się, że po uszczelnieniu tej granicy fala migrantów zostanie zredukowana, tak jak wcześniej miało to miejsce na granicy z Serbią.
Czwartkowy szczyt migracyjny UE nie przyniósł decyzji w sprawie wspólnej ochrony granic Grecji, a to znaczy, że Węgry muszą wziąć na siebie odpowiedzialność za ochronę zewnętrznych granic UE i strefy Schengen - powiedział Szijjarto.
Jak dodał, Węgry poinformowały o tej decyzji władze Chorwacji, Słowenii, Polski, Słowacji, Austrii i Niemiec.
15 września Budapeszt zamknął 170-kilometrową granicę z Serbią, wcześniej postawiwszy na niej ogrodzenie patrolowane przez wojsko i policję. Migranci zaczęli się wówczas kierować na Węgry przez Chorwację. Według agencji AFP od połowy września na terytorium węgierskie przedostało się w ten sposób ponad 170 tys. osób, z czego tylko w czwartek ponad 4,8 tys.
We wrześniu Węgry rozpoczęły budowę ogrodzenia na granicy z Chorwacją, którą na około dwóch trzecich długości wyznaczają rzeki Drawa i Mura. Nie jest jasne, czy granica zostanie uszczelniona także na tych odcinkach. W czwartek rząd węgierski poinformował o ukończeniu budowy tego ogrodzenia.
Imigranci kierowani na granicę ze Słowenią
Po decyzji Węgier o zamknięciu granicy z Chorwacją władze chorwackie przekierują spodziewaną falę migrantów na granicę ze Słowenią - zapowiedział w piątek szef chorwackiego MSW Ranko Ostojić. Węgry mają zamknąć granicę o północy.
Minister sprecyzował, że migranci będą przewożeni nad granicę ze Słowenią, którą mają pokonywać przez trzy przejścia: dwa drogowe i jedno kolejowe.
- Przetransportujemy migrantów do Czakovaca na północy, gdzie przekroczą oni granicę ze Słowenią na przejściach drogowych Macelj i Mursko Srediszće i przejściu kolejowym Mursko Srediszće - powiedział Ostojić.
Strona chorwacka twierdzi, że uzgodniła ten plan ze Słowenią. Słowenia temu zaprzecza, wskazując, że są tylko prowadzone "operacyjne rozmowy".
Słoweńska minister spraw wewnętrznych Vesna Gyoerkoes Żnidar powiedziała, że dodatkowe siły policji zostały skierowane na granicę z Chorwacją. Natomiast szef słoweńskiej dyplomacji Karl Erjavec zapewnił, że żadne szczególne kroki wobec migrantów nie są przewidziane dopóty, dopóki Austria i Niemcy będą ich przyjmować.
- Jeśli napływ będzie się odbywał w dotychczasowym tempie, powinniśmy sobie z nim poradzić. Ale jeśli system przyjmowania się zawali, to nie wiemy, co się może stać - powiedział Erjavec.