Trwa ładowanie...
27-08-2013 13:05

Szef MSZ Syrii: atak na nas to nie drobnostka. Mamy środki, które wszystkich zaskoczą

Syria będzie bronić się wszystkimi możliwymi środkami w przypadku ataku ze strony Stanów Zjednoczonych - oświadczył na konferencji prasowej szef syryjskiej dyplomacji Walid el-Mualim. - Atak na Syrię to nie jest drobnostka. Dysponujemy środkami obrony, które wszystkich zaskoczą - zapewnił minister. Dodał, że potencjalne uderzenie USA na Syrię służyłoby interesom Izraela oraz Al-Kaidy i powiązanych z nią organizacji.

Szef MSZ Syrii: atak na nas to nie drobnostka. Mamy środki, które wszystkich zaskocząŹródło: AFP, fot: SANA
d47ekxe
d47ekxe

Według amerykańskiej prasy prezydent Barack Obama rozważa atak przeciwko Syrii, który byłby krótki i miałby ograniczony zasięg. Jego celem byłoby ukaranie reżimu za atak chemiczny z 21 sierpnia na przedmieściach Damaszku.

Zdaniem ekspertów reżim syryjski posiada duże zapasy broni chemicznej, m.in. sarinu i gazu musztardowego.

"Wzywam ich, aby zaprezentowali dowody"

Podczas konferencji prasowej szef syryjskiej dyplomacji atakował tych, którzy chcą uderzać w jego kraj, choć - jak się wyraził - nie mają najmniejszych dowodów na to, że reżim użył broni chemicznej.

- Słyszymy wokół nas bębny wojenne. Jeśli chcą przeprowadzić atak przeciwko Syrii, myślę, że nie powinni wykorzystywać alibi dotyczącego broni chemicznej. Wzywam ich, aby zaprezentowali dowody - powiedział Mualim, zwracając się do Zachodu.

d47ekxe

Dodał, że zagraniczne ataki nie powstrzymają Syrii przed kontynuowaniem walki z rebeliantami. - Armia rządowa nie zakończy wysiłków wojskowych wokół Damaszku. Jeśli celem jest ograniczenie zwycięstw naszych sił zbrojnych, nie będzie to skuteczne - powiedział Mualim.

- Jeśli celem potencjalnego uderzenia wojskowego jest stworzenie równowagi sił w konflikcie syryjskim, to jest to urojenie - podkreślił.

Według szefa dyplomacji potencjalny atak wojskowy USA na Syrię służyłby interesom Al-Kaidy i powiązanych z nią organizacji oraz Izraela. - Wysiłki wojenne USA i ich sojuszników służyłyby interesom Izraela, a na drugim miejscu Frontu al-Nusra (ugrupowania zbrojnego, które deklaruje swe posłuszeństwo wobec przywódcy Al-Kaidy Ajmana al-Zawahiriego) - ocenił.

Potężny sojusznik

Zdaniem Mualima Rosja nie porzuci swojego syryjskiego sojusznika. - Mogę państwa zapewnić, że Rosja nie opuściła Syrii. Będziemy utrzymywać nasze stosunki we wszystkich dziedzinach i dziękujemy Rosji za jej wsparcie - powiedział minister.

d47ekxe

W poniedziałek minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow zapytany, co uczyni Moskwa, jeśli kraje zachodnie przystąpią do akcji zbrojnej przeciwko Syrii, odparł, że "Rosja nie zamierza z nikim prowadzić wojny".

Atak na inspektorów ONZ w Syrii

Na konferencji prasowej syryjski minister poinformował też, że kolejny wyjazd inspektorów ONZ ds. broni chemicznej na miejsce ataku z użyciem gazu bojowego pod Damaszkiem został przełożony na środę. Według niego rebelianci nie zagwarantowali ekspertom bezpieczeństwa.

W poniedziałek jeden z pojazdów inspektorów został ostrzelany przez niezidentyfikowanych snajperów w drodze na przedmieście Mudamija, gdzie w zeszłym tygodniu zginęli cywile otruci gazem bojowym. Oenzetowskim ekspertom nic się nie stało.

d47ekxe

ONZ potwierdziło, że wizyta została przełożona. - "Po wczorajszym ataku na oenzetowski konwój (...) ustalono, że wizyta powinna być odroczona o jeden dzień, by zwiększyć gotowość i bezpieczeństwo zespołu. Biorąc pod uwagę to, jak skomplikowana jest sytuacja, nie udało nam się uzyskać potwierdzenia dostępu (do miejsca ataku), ale zgoda jest oczekiwana jeszcze dzisiaj" - czytamy w komunikacie.

W oświadczeniu sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun wezwał wszystkie strony konfliktu do zapewnienie inspektorom dostępu do miejsca domniemanego ataku chemicznego z zeszłego tygodnia.

Użyto broni chemicznej?

Opozycja oskarża o atak pod Damaszkiem wojska prezydenta Syrii Baszara al-Asada. W wyniku użycia gazu bojowego zginąć w ubiegłą środę miało od kilkuset do 1300 osób. Władze Syrii stanowczo zaprzeczają oskarżeniom o zastosowanie broni chemicznej.

W Syrii od 2011 roku trwa Konflikt zbrojny miedzy siłami reżimu Baszara al-Asada a rebeliantami trwa od 2011 r. i kosztował już życie ponad 100 tys. osób.

d47ekxe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d47ekxe
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj