Trwa ładowanie...

Szef MSZ Niemiec: pokój w Europie jest zagrożony

• Alarmujące słowa szefa niemieckiej dyplomacji

• Europie grozi nowy niebezpieczny wyścig zbrojeń - uważa Frank-Walter Steinmeier

• Jego zdaniem pokój w Europie jest zagrożony

Share
Szef MSZ Niemiec: pokój w Europie jest zagrożony
Źródło: AFP
d3aosc5

Szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier powiedział w czwartek, że Europie grozi nowy niebezpieczny wyścig zbrojeń, który może narazić na szwank pokój na naszym kontynencie. Steinmeier jest gospodarzem spotkania w Poczdamie szefów dyplomacji krajów OBWE.

W wywiadzie dla gazety kół gospodarczych "Handelsblatt" Steinmeier ostrzegł, że pokój w Europie, traktowany w ostatnich dekadach jako coś oczywistego, jest znów zagrożony.

d3aosc5

- Troska o bezpieczeństwo Europy znajduje się w centrum naszej politycznej agendy, choć jeszcze kilka lat temu trudno było to sobie wyobrazić - powiedział szef niemieckiej dyplomacji.

Jego zdaniem konfrontacja między blokami odczuwalna była już przed konfliktem na Ukrainie "nie jako antagonizm między komunizmem i kapitalizmem lecz jako spór o właściwy społeczny porządek - o wolność, demokrację, praworządność i prawa człowieka, a także jako zmagania o geopolityczne strefy wpływów".

Steinmeier skrytykował Rosję, która - jak zaznaczył - anektując Krym "podważyła fundamentalne zasady europejskiego ładu pokojowego".

Szef MSZ Niemiec jest gospodarzem nieformalnego spotkania ministrów spraw zagranicznych krajów OBWE. Do Poczdamu ma przyjechać 40 szefów dyplomacji, w tym Witold Waszczykowski. USA i Rosja będą reprezentowane przez przedstawicieli niższego szczebla. Temat obrad ma być m.in. sytuacja na Ukrainie. Steinmeier zamierza przedstawić kolegom z innych krajów swoją nową inicjatywę rozbrojeniową.

d3aosc5

Podziel się opinią

Share
d3aosc5
d3aosc5
Więcej tematów