Trwa ładowanie...

Szef MSZ Jacek Czaputowicz: Oczekujemy od Trumpa deklaracji ws.wiz

Szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz wyraził nadzieję, że podczas wizyty Donalda Trumpa w Polsce, amerykański prezydent zadeklaruje, że wizy dla Polaków podróżujących do Stanów Zjednoczonych zostaną zniesione. Jak ujawnił RMF FM za Polską Agencją Prasową, minister zdradził też szczegóły wizyty prezydenta USA w naszym kraju.

Szef MSZ Jacek Czaputowicz: Oczekujemy od Trumpa deklaracji ws.wizŹródło: Forum, fot: Agencja Forum
dzu0rst
dzu0rst

Przypomnijmy, Donald Trump pojawi się w Warszawie pod koniec sierpnia na uroczystościach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

- Prezydent Trump przeprowadzi rozmowy w Warszawie i odwiedzi prawdopodobnie żołnierzy amerykańskich stacjonujących w Polsce. Będzie to wyraz wsparcia dla amerykańskiej obecności militarnej w Polsce. Oczekujemy też deklaracji dotyczącej zniesienia wiz dla Polaków podróżujących do USA - powiedział Czaputowicz.

Jako "bardzo intensywne" minister określił stosunki bilateralne z USA. Wyrazem tego miała być czerwcowa wizyta prezydenta Dudy w Waszyngtonie. - Teraz oczekujemy wizyty prezydenta Donalda Trumpa w Warszawie. Jest to możliwe dzięki naszej współpracy z USA w rozwiązywaniu ważnych problemów międzynarodowych - podkreślił Czaputowicz.

dzu0rst

Zobacz także: Porażki PiS w UE. Leszek Miller wskazuje przyczyny

Szef polskiej dyplomacji udzielił wywyiadu tuż po pierwszym posiedzeniu sierpniowej prezydencji Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, któremu przewodniczył; posiedzenie dotyczyło udziału dzieci w konfliktach zbrojnych. - Inne państwa obserwują nas i konsultują się z nami, z czym wiąże się pewna odpowiedzialność. Szeroki udział w naszych inicjatywach świadczy o poparciu dla kierunku działań, który proponujemy - argumentował Czaputowicz.

Według ministra dzięki udziałowi w różnych pracach Rady Bezpieczeństwa Polska zacieśniła relacje ze swoimi partnerami. W tym kontekście wskazał m.in. współpracę ze Stanami Zjednoczonymi. - Umocniliśmy relacje z naszymi partnerami w Radzie Bezpieczeństwa. Angażujemy się także w tematy odległe od naszych granic, jak sytuacja na Bliskim Wschodzie. Przewodniczymy także komitetowi sankcji RB do spraw Iraku, Sudanu i Sudanu Południowego - mówił szef MSZ.

Polskie przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ potrwa cały sierpień. Pierwszą debatą w Radzie prowadzoną przez ministra Czaputowicza było wzmocnienie międzynarodowego systemu ochrony dzieci narażonych na przemoc i nadużycia podczas konfliktów zbrojnych. 13 sierpnia będzie mieć miejsce briefing wysokiego szczebla w zakresie międzynarodowego prawa humanitarnego, natomiast 20 sierpnia zorganizowana będzie debata RB ONZ poruszająca kwestie sytuacji bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Z kolei 22 sierpnia planowane jest nieformalne spotkanie Rady poświęcone bezpieczeństwu osób należących do mniejszości religijnych.

Żródło: RMF FM/PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dzu0rst
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dzu0rst
Więcej tematów