Trwa ładowanie...
d7vnk9y

Szef MSZ Czech wezwał ambasadora Rosji w celu złożenia wyjaśnień

Czeski socjaldemokratyczny minister spraw zagranicznych Lubomir Zaoralek wezwał ambasadora Rosji w Pradze Siergieja Kisielowa w celu złożenia wyjaśnień na temat listy 89 europejskich polityków i dyplomatów, którym zakazano wjazdu do Rosji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Szef MSZ Czech wezwał ambasadora Rosji w celu złożenia wyjaśnień
(Fotolia)
d7vnk9y

Na liście tej figuruje czterech obywateli czeskich, w tym były minister spraw zagranicznych Karel Schwarzenberg i były komisarz Unii Europejskiej do spraw jej rozszerzenia Sztefan Fuele.

Informując o wezwaniu ambasadora, rzeczniczka MSZ Michaela Lagronova zaznaczyła, że odbyło się to za aprobatą czeskiego socjaldemokratycznego premiera Bohuslava Sobotki.

Premier wyraził przekonanie, że Rosja powinna ujawnić, co skłoniło ją do opublikowania listy. - Ten krok był dla nas w znacznej mierze zaskakujący, nie odpowiada to powszechnej praktyce dyplomatycznej. W przypadku tych konkretnych ludzi nie jest to żadna przeszkoda z punktu widzenia prawa międzynarodowego i dlatego uważam, że jest całkowicie na miejscu, by ambasador Rosji w Republice Czeskiej wyjaśnił postępowanie rosyjskiego rządu - powiedział Sobotka.

Wezwanie Kisielowa do MSZ miało także służyć uzyskaniu oficjalnej informacji o stanowisku rosyjskiego rządu wobec wyemitowania w maju przez państwową telewizję Rossija 1 filmu dokumentalnego prezentującego inwazję na Czechosłowację w 1968 roku jako akcję obronną Układu Warszawskiego przeciwko agresji NATO.

d7vnk9y

Podziel się opinią

Share
d7vnk9y
d7vnk9y
Więcej tematów