Trwa ładowanie...
d3ffty8
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Szef KBW: pierwsze testy systemu wyborczego zakończyły się pozytywnie

Pozytywnie zakończył się test systemu informatycznego wspierającego wybory - poinformowała szefowa KBW Beata Tokaj. Kolejne testy mogą się odbyć 21 i 28 kwietnia, a także podczas wyborów prezydenckich - 10 maja.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Szef KBW: pierwsze testy systemu wyborczego zakończyły się pozytywnie
(WP.PL, Fot: Łukasz Szełemej)
d3ffty8

System informatyczny tworzony w Krajowym Biurze Wyborczym ma docelowo obsługiwać wszystkie wybory. Według zapowiedzi szefa PKW Wojciecha Hermelińskiego i szefa KBW z końca marca, nie będzie jednak użyty podczas majowych wyborów prezydenckich. Taką decyzję podjęto po kontroli NIK w KBW, która rekomendowała przeprowadzenie wyborów prezydenckich w 2015 roku bez wsparcia informatycznego.

Wynik pozytywny

- Test pełnej funkcjonalności systemu wspierania organów wyborczych zakończył się bardzo pozytywnie - powiedziała dziennikarzom szef Krajowego Biura Wyborczego Beata Tokaj. Poinformowała, że wzięły w nim udział wszystkie delegatury KBW i niektóre gminy. - Nie ma żadnych błędów w tym teście, przesyłanie danych do serwera centralnego, czyli do Państwowej Komisji Wyborczej odbyło się pozytywnie - podkreśliła.

d3ffty8

Dodała, że w przyszłym tygodniu odbędzie się test obciążeniowy systemu. - Jesteśmy pozytywnej myśli - powiedziała szefowa KBW.

1,6 tys. fikcyjnych protokołów

Wtorkowy test, podczas którego do tworzonego programu WOW (Wsparcia Organów Wyborczych) wprowadzono ponad 1,6 tys. fikcyjnych protokołów obwodowych komisji, miał na celu głównie sprawdzenie funkcjonalności tego programu, czyli zbadanie, czy zastosowane w nim funkcje informatyczne wystarczają do przeprowadzenia wyborów. - Przećwiczyliśmy też procedurę aktualizacji oprogramowania bez zatrzymywania systemu, która także się powiodła - powiedział jeden z programistów pracujących nad systemem Tomasz Begier.

Ostateczna decyzja 20 kwietnia

Testy nowego systemu służyły również temu, by 20 kwietnia PKW mogła podjąć decyzję o ewentualnym, ale też testowym - zgodnie z zapowiedzią Komisji - wykorzystaniu go w wyborach prezydenckich i zakresie jego wykorzystania. Jeśli decyzja PKW będzie pozytywna, mają się odbyć kolejne testy, zaplanowane wstępnie na 21 i 28 kwietnia. Ten ostatni ma być "próbą generalną". Mają w nim - według założeń - uczestniczyć również obwodowe komisje wyborcze ze wszystkich gmin. Podczas tych testów tworzony przez KBW system ma być sprawdzany m.in. pod kątem coraz większego jego obciążenia, czyli większej liczby pracujących w nim użytkowników i wprowadzanych protokołów z obwodowych komisji wyborczych.

d3ffty8

Wsparcie dla komisji

Do prac nad nowym systemem została włączona opolska delegatura KBW. Jej dyrektor Rafał Tkacz wyjaśniał, że we wtorek sprawdzano, czy budowany od stycznia całkowicie nowy program został prawidłowo skonstruowany, czy zastosowane w nim technologie są prawidłowe i czy "jest on funkcjonalny dla poszczególnych organów wyborczych". Jak zaznaczył Tkacz - jeśli PKW 20 kwietnia podejmie pozytywną decyzję o jego wykorzystaniu w wyborach prezydenckich - system ma być wsparciem przede wszystkim właśnie dla obwodowych komisji wyborczych.

Tłumaczył, że zadaniem programu będzie m.in. sprawdzenie arytmetyczne protokołów głosowania, tak by wychwytywał on ewentualne błędy matematyczne, które mogą się zdarzyć podczas liczenia głosów. "Trzeba bezwzględnie podkreślić, że głosy będą liczone ręcznie, bo zawsze są liczone ręcznie. Nie mamy żadnych skanerów czy innych urządzeń, które przetwarzałyby głos wyborcy na liczby. Głosy będą więc zliczane, weryfikowane, a przygotowane na tej podstawie projekty protokołów wpisywane do systemu" - tłumaczył.

Zaangażowane wszystkie delegatury

Dodał, że we wtorkowym teście przeprowadzonym w skali ogólnopolskiej we wszystkich 49 delegaturach KBW byli wyznaczeni operatorzy "zastępujący" obwodowe komisje, a także pewna liczba gmin współpracujących z delegaturami. Program testowany będzie także przez cały dzień we wtorek w obwodach zagranicznych, tak by zapoznać z nim konsulaty. "Przynajmniej jeden-dwa protokoły z każdego konsulatu także mają być we wtorek wysłane do programu, z tym że ze względu na różnice czasowe obwody zagraniczne mają możliwość przesyłania tych protokołów przez cały dzień" - mówił Tkacz.

d3ffty8

Każda delegatura przed testami otrzymała instrukcje, jak wypełniać protokoły i właściwie sprawdzić funkcjonalności systemu. Testowane były też potencjalne błędy oraz przekazywanie danych frekwencyjnych na poszczególne godziny, co powoduje największe obciążenie dla systemu wykorzystywanego przez KBW, bo dane przesyłane są w krótkim czasie ze wszystkich obwodów. "Ten test także wypadł pomyślnie" - dodał Tkacz.

Nowy system

Nad budową nowego systemu od stycznia tego roku pracowało 5 osób w centrali KBW oraz informatycy i dyrektorzy z kilku delegatur w kraju, którzy czuwali m.in. nad kwestiami prawnymi funkcjonalności programu. Tkacz powiedział, że system WOW został stworzony całkowicie od nowa. - Tzw. system Piksela, który funkcjonował jeszcze przed ostatnimi wyborami samorządowymi, był już trochę przestarzały, jeśli chodzi o wykorzystane technologie informatyczne. Natomiast system firmy Nabino był systemem tak niedopracowanym, że nie warto go było dalej rozwijać - powiedział.

Wybory prezydenckie odbędą się 10 maja; ewentualna druga tura - 24 maja. Wybory parlamentarne - jesienią.

d3ffty8

Zobacz również: Na nowszy system jeszcze poczekamy

d3ffty8

Podziel się opinią

Share

d3ffty8

d3ffty8
Więcej tematów