Trwa ładowanie...
d1noc2k
grom

Szef GROM i inspektor Wojsk Specjalnych w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych odwołani przez szefa MON

• Płk Piotr Gąstał został odwołany z funkcji dowódcy GROM
• Zajmował to stanowisko od sierpnia 2011 roku

• Szef MON odwołał także inspektora Wojsk Specjalnych w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. Piotra Patalonga

Share
d1noc2k

Szef MON Antoni Macierewicz odwołał inspektora Wojsk Specjalnych w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. Piotra Patalonga - poinformował w środę PAP rzecznik prasowy MON Bartłomiej Misiewicz. Wcześniej informował o odwołaniu dowódcy GROM-u płk. Piotra Gąstała

Jak powiedział rzecznik, dymisja gen. Patalonga została uzasadniona potrzebami sił zbrojnych. Generał został z dniem 19 września przeniesiony do rezerwy kadrowej i będzie w dyspozycji Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

d1noc2k

54-letni Patalong inspektorem Wojsk Specjalnych w dowództwie generalnym był od 2014 r. Wcześniej, przed reformą systemu dowodzenia był dowódcą tego rodzaju sił zbrojnych. Przedtem dowodził m.in. jednostkami GROM, 1. Pułkiem Specjalnym Komandosów i 18. Bielskim Batalionem Desantowo-Szturmowym, był także zastępcą dowódcy wielonarodowej dywizji w Iraku.

Wcześniej MON poinformowało o odwołaniu dowódcy Jednostki Wojskowej GROM płk. Piotra Gąstała. On również został od połowy września przeniesiony do rezerwy kadrowej, ale będzie w dyspozycji dowództwa generalnego. "Jest to indywidualna decyzja ministra, uzasadniona potrzebami sił zbrojnych. Wykorzystamy wiedzę, doświadczenie pana pułkownika w dowództwie generalnym" - powiedział PAP Misiewicz.

Płk Gąstał dowódcą GROM-u został w lipcu 2011 r. Wcześniej przez prawie 20 służył w tej jednostce, był jednym z pierwszych żołnierzy do niej przyjętych.

Pytany o wyznaczenie nowego inspektora Wojska Specjalnych i dowódcy GROM-u Misiewicz odpowiedział, że te decyzje zapadną wkrótce.

d1noc2k

Rzecznik MON zaprzeczył, by dymisje miały związek z wypadkiem, w którym pod koniec sierpnia w Gdańsku zginął oficer jednostki. Wcześniej TVN 24 podawała, że dymisja płk. Gąstała może a mieć związek z niedawnym wypadkiem. Informację o dymisji gen. Patalonga podało radio RMF FM.

28 sierpnia na terenie morskiego oddziału Jednostki Wojskowej GROM w Gdańsku zginął zastępca dowódcy sekcji szturmowej. Podczas wykonywania zadania szkoleniowego z udziałem śmigłowca, polegającego na podejmowaniu żołnierzy z pokładu statku zacumowanego przy nabrzeżu na Westerplatte przypięty do liny dostał się między nabrzeże a burtę; zmarł wskutek obrażeń. Drugi żołnierz spadł na pokład statku. Doznał ogólnych potłuczeń ciała oraz urazu kręgu szyjnego. Trafił do szpitala, z którego został zwolniony po opatrzeniu i zbadaniu.

Ćwiczenia obserwował król Jordanii Abdullah II.

Śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci oficera prowadzi dział do spraw wojskowych Prokuratury Rejonowej w Gdyni. Na początku września Macierewicz poinformował, że na tym etapie dokumentacja nie wskazuje, aby doszło do jakichś uchybień.

d1noc2k

GROM - Jednostka Reagowania Operacyjno-Manewrowego - została powołana 13 lipca 1990. Zorganizowana według wzorów amerykańskich i brytyjskich od początku składała się wyłącznie z zawodowców i była przeznaczona do działań specjalnych, w tym antyterrorystycznych, poszukiwawczych, rozpoznania, odbijania zakładników. Żołnierze GROM brali udział w misjach na Haiti (1994), na Bałkanach (1996), w Iraku i Afganistanie.

Za twórców jednostki uznawani są gen. Sławomir Petelicki - pierwszy dowódca, a także ówczesny minister spraw wewnętrznych Krzysztof Kozłowski. W 1995 r. jednostka przyjęła za patrona Cichociemnych - legendarnych komandosów, spadochroniarzy Armii Krajowej. Do września 1999 r. GROM podlegał MSWiA, potem został podporządkowany MON.

d1noc2k

Podziel się opinią

Share
d1noc2k
d1noc2k
Więcej tematów